این وب سایت دارای مطالبی در مورد دخانیات و ادوات وابسته می باشد و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بازدیدکننده باید بالای 18 سال باشند

تاریخچه Sandblast در دنیای پیپ

این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)

 

بطور کلی سندبلاست کردن به منظور حکاکی بر روی اجسام و یا لایه برداری و تمیز کردن سطوح مختلف ، مورد استفاده قرار میگیرد .

بطور مثال برای از بین بردن آلودگی از سطوح که به روش های معمول قابل زدودن نیست از سند بلاست استفاده میشود و یا برای شستن و تمیز کردن نمای ساختمان ها که به مرور زمان کثیف و آلوده شده اند میتوان از سندبلاست استفاده کرد .

حال این سوال مطرح میشود که :

سندبلاست بر روی چوب و بخصوص پیپ های ساخته شده از برایر چه استفاده و کاربردی دارد !؟

در این باره نیز طبق روال معمول باید به اسطوره و پیشرو دنیای پیپ یعنی Alfred Dunhill مراجعه کنیم !

فردی که مخترعی توانا در کسوت یک تاجر موفق بود .

شخصی که در زمان خویش ابداعات و اختراعاتی کرد که به فکر هیچ کسی نرسیده بود ! شکست های فراوانی خورد و البته به پیروزیهای ارزشمند و ماندگاری نیز دست یافت .

بر اساس اسناد و مدارک موجود تا جایی که ما می دانیم اولین فرد در زمینه سندبلاست کردن پیپ کسی نبود جز Alfred Dunhill .

البته به نظر میرسد در آن دوران خود مجموعه زیر نظر دانهیل هم برداشت مشخص و دقیقی از سندبلاست کردن پیپ نداشتند !
سندبلاست

اگر به کاتالوگ پیپ های قدیمی دانهیل مراجعه کنید در مورد پیپ های فینیش Smooth به مشخصات دقیق در مورد آنها برخورد خواهید کرد از جمله مدل مربوطه بهمراه کد و شماره های خاص مربوط به هر پیپ که نشان دهنده فرم پیپ ، فینیش آن ، سایز کاسه ، نوع استم و سال تولید و .... می باشد .

اما زمانی که به پیپ های سری Shell و یا همان پیپ هایی با فینیش سند بلاست مواجه میشوید هیچ شماره و یا کد و مشخصاتی در مورد آنها در دسترس نیست و فقط شاید با عباراتی نظیر Example lll و یا Example X مواجه شوید !

چرا !؟

به نظر میرسد در آن دوران برداشت عموم نسبت به پیپ هایی با فینیش سندبلاست ، مثبت نبوده است !

اگرچه پیپ های سند بلاست در فرم های کلاسیک و معمول ساخته می شدند اما در آخر ، ظاهر معمول و مشخص پیپ های رایج با فینیش Smooth را نداشتند و به نظر نامعمول و عجیب به نظر میرسیدند و این مسئله برای فروشندگان پیپ نگران کننده بود و از این ترس داشتند که مبادا خریداری برگردد و خواهان تعویض پیپ سند بلاست خریداری شده خود باشد با این بهانه که فرضا پیپ Shell # 59 خریداری شده هیچ شباهتی به نمونه Bruyere # 59 با فینیش Smooth ندارد اگر چه هر دو یک فرم پیپ با مشخصات مشابه هستند !

 

خواندن 3085 دفعه