این وب سایت دارای مطالبی در مورد دخانیات و ادوات وابسته می باشد و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بازدیدکننده باید بالای 18 سال باشند

فرهنگ پیپ کشیدن

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

فرهنگ در لغت نه دارای بار معنایی مثبت است و نه منفی ...!
شاید بتوان اینگونه بیان کرد که واژه ای است با معانی نه چندان منطبق برهم !
گاه به معنای اصول استفاده ار چیزی بکار میرود همانند فرهنگ استفاده از موبایل ، گاه به معنای رعایت قوانین همانند فرهنگ ترافیک و گاه پا را فراتر گذاشته و برهه ای کامل از زندگی بشری را در بر می گیرد همانند فرهنگ ایرانی ، اسلامی ...
پس می بینیم که شاید نتوان بطور دقیق معنی واحدی برای این لغت و استفاده از آن داشته باشیم .
شاید بسیاری بر این عقیده باشند که واژه فرهنگ تماما بار معنایی مثبت است ولی اگر با دقت و وسواس بیشتری بیندیشیم می توان گفت که اگر فرض بر مثبت بودن فرهنگ بگذاریم گس چگونه می توانیم جنبه های منفی نهفته در آن را توجیح کنیم ...!؟
به عنوان مثال : فرهنگ اقوام و ملل را در طول تاریخ در نظر بگیرید : فزهنگ اسلامی ، ایرانی ، یونانی و ....
آیا میتوان گفت همه این نام ها در پس واژه فرهنگ دارای بار معنایی مثبت هستند !؟
مگر نه اینکه بسیاری از خونریزی ها ، غارت و چپاول ها ، دروغگویی ها ، نسل کشی ها ، کشور گشایی ها به قیمت خون بشریت و .... در زیر سایه همین فرهنگ ها ، انجام گرفته است !
شاید گروهی اینطور توجیح کنند که اینگونه اتفاقات بدلیل سوء استفاده گروهی معدود صورت گرفته است ! قبول !
اما آیا همین دوستان اگر بخواهند تاریخ و فرهنگ همین اقوام را بررسی کنند می توانند همین نقاط تاریک را به همان دلیلی که خودشان گفته اند ! نادیده بگیرند و حذف کنند !؟ براستی نه ...!
فرهنگ شامل تمام خوبی ها ، بدی ها ، زشتی ها ، زیبایی ها و به عبارتی تمام اهورایی ها و اهریمنی هاست .
پس می توان گفت فرهنگ مفهومی بسیار فراگیر و منعطف است . شاید نتوان تعریف دقیق و ثابتی برای فرهنگ ارائه کرد اما با این حال تعریفی با این مضمون ارائه میدهیم : به مجموعه ای از علایق و ویژِگی های مشترک بین گروهی از مردم که بر اساس اهداف و قوانین نوشته و یا نا نوشته ای باعث بروز رفتار ها ، کنشها و تاثیراتی در طول زمان در همان گروه و حتی گروه های دیگر بشری ، می شود را فرهنگ می نامیم بدون در نظر گرفتن خوبی ، بدی ، زشتی و زیبایی آن ...!
بازهم بر این نکته تاکید می شود که فرهنگ بنا بر تعریف نویسنده بارمعنایی مطلق مثبت و یا منفی ندارد .

پیپ


فرهنگ پیپ کشیدن
در هوای بارانی و نمناک عصر یکی از روزهای جمعه ماه مهر در حال مرور کانال تلگرام پاسارگاد تاباک، پیپ در گوشه دهان و جای دوستان خالی فنجان قهوه در کنار ، به این جمله رسیدم که : پیپ یک فرهنگ است !
به یادآوردم که در اوایل تاسیس انجمن پاسارگادتاباک بر سر این جمله چه گفتمان هایی در فضای مجازی و سپس در محافل واقعی درگرفت و سرانجام بنده دست به قلم شدم و مطلبی در توضیح این جمله به رشته تحریر درآوردم .
این بار با خواندن این جمله ، ناخودآگاه جنبه دیگری با نگاهی متفاوت از این شعار ، در ذهنم نقش بست و به این عبارت رسیدم : فرهنگ پیپ کشیدن و شاید بطور عام ، فرهنگ استعمال دخانیات !
به این فکر افتادم که شاید بد نباشد چند جمله ای کوتاه در این مورد بنویسم گرچه میدانم تکرار مکررات است و حوصله دوستان سر خواهد رفت ، بهرحال ذهن تراوش کرد و قلم در دست بر روی کاغذ لغزید و حاصل جملات ذیل :
اولین نکته در باب فرهنگ پیپ کشیدن ذکر این مطلب است که پیپ و مصرف آن دارای دو جنبه فردی و اجتماعی است .( لازم به ذکر است همانطور که قبلا گفته شد تمام مطالب این نوشته را میتوان بطور عام به استعمال دخانیات بسط و ربط داد اما بنده با تاکید بر پیپ ادامه مطالب را مینویسم )
جنبه فردی آن شاید به نگهداری و مراقبت از پیپ و ادوات وابسته و همچنین خود شخص مصرف کننده برگردد ! خود فرد !؟ بله ! نگهداری و مراقبت از مصرف کننده ، به چه صورت !؟ به این نحو که اولا توجه به این نکته داشته باشیم که مصرف توتون و کلیه مواد دخانی برای سلامت انسان مضر است ، پس اگر شروع نکرده اید ، چه بهتر ! ولی خب اگر مرتکب این اشتباه شده اید هنوز برای ترک کردن دیر نیست و باز هم اگر نشد سعی کنید در این انتخاب اشتباه حداقل بهترین راه را در پیش گیرید ، در تمام زمینه ها : تهیه توتون مرغوب ، تهیه پیپ مناسب و حتی انتخاب و خرید لوازم و تجهیزات نگهداری و تمیزکاری و... ! شاید به این طریق ضرر و آسیب کمتری متوجه شما شود و مدت زمان طولانی تری را برای لذت بردن از زندگی در اختیار داشته باشید ! امیدوارم !
و هم اینکه لذت مناسب را از پیپ و توتون و مصرف آن ببرید .
مطلب بعدی اینکه سعی کنید راه و روش درست و صحیح استفاده از پیپ و مصرف توتون را یاد بگیرید ، شاید در ابتدا کمی سخت و حتی غیر ضروری به نظر آید ولی به نصیحت بنده توجه کنید ، باشد که رستگار شوید !!!
سعی کنید اطلاعات و آگاهی خویش را در راهی که در پیش گرفته اید بالا ببرید : تاریخچه پیپ و توتون، انواع آنها ، نحوه کشت و پرورش توتون ، انواع ترکیبات و برگهای توتون و حتی برند ها و کمپانی های سازنده پیپ و تولید توتون و... ! همه اینها به شما کمک خواهد کرد تا انتخاب بهتری داشته باشید .
و نکته آخر در زمینه فرهنگ فردی پیپ با تاکید فراوان : رعایت بهداشت دهان و دندان .

نکاتی کوتاه در مورد رعایت بهداشت :
دوستان و همراهان عزيز
لطفا به پيپ و دنيای اون احترام بگذاريد
و
موارد زير رو رعايت كنيد.
پيپ يه وسيله شخصی است
به ديگران تعارف نكنيد و ديگران هم درخواست كردن می تونن تهيه كنن !
پيپ هنر دست است بايستی بهش توجه كرد و بهش رسيد
اينكه فقط داخلش تدخين كرد و بهش رسيدگی نكرد توهين به هنرمند است
بعد از هر بار تدخين فيلتر را تعويض كنيد و حتما فيلتر استفاده شده در پيپ نماند
بعد از استفاده از پيپ حتما پيپ را با نخ تمييز كننده نظافت كنيد
و اگر استفاده نمی كنيد تا دفعه بعد دسته را از قسمت چوبی جدا كرده تا حفره ها هوا بخورد
با اين روش پيپ شما كمتر بوی بد می گيرد
از آب برای شستشوی داخل پيپ استفاده نكنيد
حتی الكل هم مناسب نيست و ممكن است روی رنگ پيپ تاثير بگذارد و بهتر است از مايع های مخصوص استفاده كنيد
ضربه زدن به پيپ كلا رد شدست ! مگر روي چوب پنبه های مخصوص،
مهندسی كردن و استفاده از دستمال كاغذی برای پاك كردن حفره های پيپ اشتباه است !

خواندن 3438 دفعه