این وب سایت دارای مطالبی در مورد دخانیات و ادوات وابسته می باشد و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بازدیدکننده باید بالای 18 سال باشند

چوب برایر

تاثیر خواص و ویژگی های برایر در انتخاب آن جهت ساخت پیپ

مختصری درباره برایر Briar
گیاهی با نام علمی Erica arborea است که در مناطق مدیترانه ای رشد و نمو میکند .

در قسمت ریشه و در زیر خاک زائده های غده ای شکل رشد میکند که از آنها در ساخت پیپ استفاده میشود .

بطور کلی دو نوع بلاک برایری موجود است :

۱ _ اباشون Ebauchon :

معمولا دارای اضلاع و برش های هندسی بیشتر و یک زاویه ۹۰ درجه میباشد .
از قسمت های داخلی غده برایری برش داده میشود .

 

Ebauchon

 

دارای طرح و نقش های ساده و اتفاقی و با پیچدگی کمتر است و از قیمت مناسب تری برخوردار است .
۲ _ پلاتو Plateaux :

از قسمت های بیرونی غده برایری برش داده میشود و معمولا دارای یک وجه دایره ای شکل با سطحی ناهموار که همان سطح خارجی غده برایری است ، می باشد .

امکان وجود طرح و نقش های پیچیده و یکدست و متراکم در این نوع بلاک بیشتر است و از قیمت بالاتری برخوردار است .

Plateaux

معمولا در بازار بلاک های Ebauchon بیشتر و با قیمت مناسب تری در دسترس است .

نوع Plateaux کمیاب تر و از قیمت بیشتری برخوردار است ودر ساخت پیپ های ارزنده تر مورد استفاده قرار میگیرد .

بغیر از پیپ در ساخت دسته چاقو ، قنداق تفنگ و دیگر مصنوعات چوبی لوکس و ارزنده نیز از برایر استفاده میشود .


عمده چوب های برایر امروزی از کشورهای ایتالیا , فرانسه , یونان , اسپانیا و جزیره کورس واقع در دریای مدیترانه و متعلق به کشور فرانسه بدست می آید .
زمانی کشورهای آلبانی و الجزایر در زمینه تولید برایرهای مرغوب درصدر قرار گرفته بودند اما امروزه به دلیل شرایط بین المللی کاشت و برداشت برایر در این مناطق غیر عملی و خطرناک و نا امن است .
برایر در کشورهای دیگر نیز یافت می شود اما کیفیت لازم برای ساخت پیپ را دارا نیستند .
از نظر خواص و ویژگی های برایر هایی که امروزه برای ساخت پیپ مورد استفاده قرار میگیرند ، برایر اسپانیایی موروکان ، نرم ترین بافت را دارا می باشد که در نتیجه براحتی به شکل پیپ تراشیده می شود .
برایر یونانی که در دهه 1960 میلادی در ساخت پیپ های " فری هند " دانمارکی مورد استفاده قرار میگرفت و رایج شده بود ، دارای سخت ترین بافت در میان برایر ها می باشد .
امروزه بسیاری از پیپ های سفارشی با کیفیت بالا از برایرهای کورسیکایی ( متعلق به جزیره کورس در دریای مدیترانه متعلق به کشور فرانسه ) ساخته می شوند که از لحاظ شکل و ظاهر و طرح و نقش بسیار شبیه به برایرهای یونانی است اما از نظر چگالی و تراکم به پای برایرهای یونانی نمیرسد .
در حقیقت در طول سالهای اولیه دهه 1940 میلادی که برایر به سختی یافت می شد ، برایرهای کورسیکایی همپایه برایرهای الجزایری به دلیل تشابه در طرح و نقش و تراکم ، در ساخت پیپ مورد استفاده قرار میگرفت .
از ابتدای 1960 میلادی برایرهای ایتالیایی متعلق به مناطق توسکانی و کالابریا ، در ساخت پیپ مورد استفاده قرار گرفت و تا به امروز نیز مورد استفاده قرار میگیرد .
توجه به این نکته ضروری است که انتخاب نوع برایر مصرفی برای ساخت یک پیپ به غیر از مسئله در دسترس بودن نوع برایر بنا به مصالح و جریانات زمانه مثل جنگ و شرایط آب و هوا که میتواند دسترسی به نوع خاصی از برایر را سخت و یا غیرممکن کند ، به گزینه های دیگری نیز مثل : آب و هوای منطقه ای که پیپ مورد استفاده قرار میگیرد ، فرم و شکل پیپ ، نوع توتون مصرفی و سبک و استایل فرد مصرف کننده پیپ ( در مورد پیپ های سفارشی ) ، نوع فینیشی که برای پیپ در نظر گرفته شده است ( گاهی به سفارش مشتری ) ، اندازه و سایز پیپ و .... بستگی دارد .

 

خواندن 660 دفعه