این وب سایت دارای مطالبی در مورد دخانیات و ادوات وابسته به آن می باشد. طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بازدیدکنندگان می بایست بالای 18 سال باشند.

تولید توتون : قسمت اول

تولید کنندگان توتون معمولا در انبارهای خود به اندازه مصرف 2 سال ذخیره توتون دارند . شامل انواع مختلف توتون و ترکیبات آماده شده که گاه به 35 نوع مختلف از ترکیبات پایه می رسند.

در نتیجه همواره شانس انتخاب بالایی برای داشتن مواد اولیه لازم جهت تهیه توتون های مورد نظر خود طبق استاندارهای لازم را خواهند داشت .
تشخیص و انتخاب توتون خام اولیه یک کار کاملا تخصصی و نیازمند تجربه بسیار بالایی است و تنها با روشهای آکادمیک و تِئوری قابل دسترس نمی باشد و نیازمند تجربه های علمی و عملی طولانی و قابلیت تشخیص مزه ، حس چشایی و بویایی بسیار بالا جهت تشخیص طعم ها و عطرهای گاها نامحسوس ، میباشد .
هر ترکیب توتون ، رسپی و دستور پخت و تهیه مخصوص خود را دارد : از انتخاب توتون خام اولیه تا روش تولید خاص خود . هر فاکتور کوچک تاثیر بسیار بزرگی در کیفیت محصول نهایی خواهد داشت .
اولین مرحله از دستور ساخت و تهیه ، ترکیب انواع  مختلف توتون های خام مورد نیاز است . توتون های که برای تهیه یک ترکیب میکس پایه در نظر گرفته میشوند . به عنوان مثال 7 نوع مختلف از توتون های ویرجینیا در یک دسته در کنار هم قرار میگیرند و بعد از مراحل عمل آوری این ترکیب میکس پایه برای تهیه انواع مختلف توتون مورد استفاده قرار میگیرد و یا به تنهایی برش خورده و بعنوان توتون نهایی وارد بازار مصرف میشود .
توتون های خام اولیه رطوبتی در حدود 7% دارند که با این سطح پایین رطوبت امکان صدمه دیدن و خرد شدن برگهای توتون در طی مراحل تولید بسیار بالاست .
اولین قدم در مراحل تولید و عمل آوری ، نرم کردن و از بین بردن خشکی موجود در توتون اولیه و افزودن بخار به این منظور است .
برای این کار مواد در یک ظرف استوانه ای شکل بزرگ به اصطلاح " درام " در معرض بخار قرار میگیرند تا انعطاف و نرمی و رطوبت مورد نظر ایجاد شود .
سپس مرحله خشک کردن و از بین بردن رطوبت اضافی و رسیدن به میزان رطوبت مورد نظر  که مرحله ای بسیار حساس است و نیاز به کنترل های دقیق و زیاد دارد .
انتخاب نوع توتون خام اولیه مخصوصا از جهت ضخامت نوع توتون در این مرحله بسیار حائز اهمیت است .

 

لینک های مفید:

فندک زیپو

پیپ

توتون

قهوه جوش

انجمن قهوه

خواندن 1536 دفعه