چگونگی تهیه و تولید توتون

در این مقاله می خوانید :

چگونگی تهیه و تولید توتون

برای تولید فراورده های دخانی برگ توتون از مزرعه به کارخانه برده میشود وآن را تقریبا خشک میکنند . گیاه تنباکو مانند دیگرگیاهان انواع مختلف دارد ، مثل سیب که دارای انواع متفاوتی با طعم و رنگ و اندازه مختلف هست.
و روش خشک کردن توتون هم در نتیجه نهایی تاثیر عمده ای دارد.توتون به کار رفته در سیگار توسط مواد شیمیایی مختلف و پروسه های پیچیده همه زنندگی و تندی خود را از دست میدهد و پس از افزودن موادی که قابلیت سوختن آنرا افزایش میدهد بسته بندی و عرضه میشود…..
همانطور که حدس زدید قسمت عمده ای از مضرات سیگار به علت همین مواد افزودنی است که برای قابل مصرف شدن به آن اضافه میشود. اما توتون پیپ پروسه کاملا جداگانه ای دارد. اکثر تولید کنندگان توتون با کیفیت برای پیپ از مواد شیمیایی در آن استفاده نمیکنند و این باعث میشود که اگر توتون با کیفیت پایین استفاده شود بسیار زننده و غیر قابل تحمل باشند. پس تولید کننده توتون پیپ باکیفیت باید از بهترین برگی که میتوانند تهیه کند استفاده کند تا توتون حاصل مطبوع و قابل استفاده شود.البته تولید کنندگان توتون های معطر بسته به کیفیت توتون از طعم دهنده های طبیعی و یا مصنوعی استفاده میکنند.هر چه میزان افزودنی کمتر باشد و توتون خالص تر ، باید برای مطبوع بودن آن از برگ توتون بهتری استفاده شود.
توتون پیپ معمولا از مخلوط توتون های زیر بدست می آید.

انواع برگ توتون استفاده را به 3 دسته کلی میتوان تقسیم کرد:
Burley:
میزان قند طبیعی آن پایین است ، رنگ آن قهوه ای (از روشن تا تیره) ، طعم آن قوی است و کمی به تلخی می زند.
توتون بارلی به طور طبیعی با دمای کمتر می سوزد و سرعت سوختن آن کمتر است.
به دلیل اینکه طعم های افزودنی را بهتر جذب میکند در ساخت توتون های معطر بیشتر به کار میرود و گاهی نیز برای قوی کردن به ترکیب اضافه میشود.
Virginia:
بیشترین مقدار قند طبیعی را دارد و بعضی از انواع مرغوب آن به طور طبیعی هنگام سوختن طعمی شیرین و ملایم دارند.
رنگ زرد روشن تا نارنجی دارد و بعضی از انواع آن به قرمز می زند. استفاده آن درترکیب های توتون پیپ زیاد است و حتی اکثر توتون های پر طرفدار فقط دارای این نوع برگ هستند (بهترین توتون پیپ) .
توتون ویرجینیا اگر پیپ را درست پر نکنیم یا پیپ نو باشد و همچنین برای کسانی که با شدت پیپ میکشند ممکن است ایجاد حس سوزش شبیه فلفل روی زبان کند.
Oriental:
این نوع توتون در کشور های حوضه بالکان و مدیترانه به عمل می آید. به طور طبیعی دارای عطر خاصی است و طعم ملایمی دارد. این توتون به صورت ادویه برای طعم و عطر طبیعی به ترکیب ها اضافه میشود.
نام انواع دیگری روی بسته های توتون پیپ دیده میشود که در واقع از همان سه گروه اصلی به دست می آید:
Cavendish:
توتون بارلی را بخار میدهند و به آن قند و افزودنی های طعم دهنده اضافه میکنند و تحت فشار زیاد میگذارند تا طعم آن یکنواخت و ملایم شود. نوعی از این توتون را تخمیر هم میکنند که به رنگ سیاه در می آید و به آن BlackCavendish میگویند.
توتون Cavendish بسیار ملایم و معمولا طعم دار و معطر است. اگر از توتون با کیفیت ساخته شده باشد طعم توتون اصلی را نیز حفظ میکند.مک بارن و بعضی کمپانی های دیگر Cavendish را از توتون ویرجینیا میسازند.
Latakia:
برگ های اورینتال را در محفظه های دود کش دار با سوزاندن چوب های معطر دود میدهند تا خشک شود.
طعم بسیار قوی دارد و به شکل ادویه به ترکیب های معروف به انگلیسی(Peterson-Old Dublin ) اضافه میشود. پیدایش این توتون به زمانی برمیگردد که مزرعه دار ها توتون های خود را در دود کش خانه آویزان میکردند تا خشک شود.
Perique:
توتون را در آب خودش به مدت طولانی در بشکه های چوبی تخمیر میکنند. طعم تندی دارد، بسیار قوی است و از آن به شکل ادویه به ترکیب اضافه میکنند.
توتون های مختلفی توسط ماسترو رحیمی و استاد کامران فرآوری و عرضه شده است .توتون هایی که با حداقل یک دهه تجربه برای شما فراهم شده است از معروف ترین توتون های ماسترو رحیمی لاتاکیا و ویرجینای کهنه می باشد.
امروزه با توجه به مشکلات مختلف واردات فرآوری توتون های داخلی مورد توجه قرار گرفته است که توتون های مجموعه مورد توجه اسموکر های پیپ قرار گرفت .

چگونگی تهیه و تولید توتون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.