جایگزین های چوب برایر برای ساخت پیپ

در این مقاله می خوانید :

جایگزین های چوب برایر برای ساخت پیپ

امروز قطعا جایگزین مناسب و اصولی و‌درستی برای برایر نیست و همه تجربه ها در صد ها سال گذشته انجام شده و به این نتیجه رسیدند که برایر تنها گزینه مناسب جهت ساخت پیپ می باشد در کنار برایر کورن یا همان ذرت یا بلال خودمان هم استفاده می شود سنگ مرشام هم که حتما مطلع هستید یکی دیگر از متریال های ساخت پیپ می باشد از سفال گرفته تا متریال های ارزان قیمت دیگر همه و همه به الماس دنیای پیپ برایر ختم می شود و اگر خواستید پیپ خوب بگیرید حتما برایر باشد.
و اگر دنبال پیپ بسیار گران قیمت هستید پیپ مرتا را تهیه کنید.
این مقاله در واقع روند آزمون و خطا های بشر تا رسیدن به برایر را که متریال اصولی ساخت پیپ باشد بررسی می کند و قطعا کیکم متریال ساخت پیپ نمی باشد.
چوب برایر ( ریشه گل رشتی / گل حاج ترخانی ) اصلی ترین ماده برای ساخت پیپ بشمار میرود ولی در دوران قدیم ، زمانهایی ، بدلایل گوناگون مانند جنگ و رکود اقتصادی و … دسترسی به برایر کم و یا ناممکن شده بود بهمین دلیل سازندگان بدنبال یافتن مواد ارزانتر و فراوانتر بودند اگر چه اینگونه چوبهای جایگزین ، سختی ، تخلخل و مقاومت کمتری در برابر آتش نسبت به چوب برایر داشتند ولی یک راه حل موقت بهتر از محروم شدن از کشیدن پیپ بود .

چوب های رایج جایگزین چوب برایر برای ساخت پیپ :

چوب افرا ، چوب گیلاس ، چوب گردوی سیاه ، چوب بلوط ، چوب بلسان بنفش نوعی اقاقیا چوب زیتون ، چوب انگور خرس ، چوب درخت راش ، چوب گردوی آمریکایی ، چوب برگ بوی کوهی یا درخت غار کوهی ، چوب درخت ماهون آمریکایی ، چوب درخت آبنوس .
از میان چوبهای نام برده شده چوب درخت گیلاس نسبت به بقیه چوبها هنوز هم کاربرد دارد . سازندگانی که از چوب درخت گیلاس در طیف وسیع برای ساخت پیپ استفاده میکنند تعداد انگشت شماری هستند که از میان آنها میتوان به کمپانی میسوری مرشام که بیشتر برای تولید پیپ های کورن کاب شناخته شده است ، نام برد .
کمپانی دانمارکی استنول که در حال حاضر به خاطر تولید پیپ های برایری شناخته شده است در سال 1942 به عنوان تولید کننده پیپ هایی از جنس چوب راش شروع بکار کرد .
اوضاع و احوال و شرایط سیاسی آن زمان واردات برایر را از کشورهایی مانند انگلیس و فرانسه از طرق قانونی تقریبا غیر ممکن کرده بود . با پایان جنگ تجارت به روال معمول و قبلی خود بازگشت و چوب برایر وارداتی تبدیل به یکی از انتخاب های اصلی پائول نیلسن گردید با این وجود این کمپانی اصول اولیه خود را فراموش نکرده و در حال حاضر کلکسیونی بعنوان یادبود از پیپ هایی از جنس راش در طرح بولداگ ارائه میدهد . به دلیل اوضاع نابسامان دوران جنگ و کمبود توتون این پیپ ( طرح بولداگ ) با کاسه ای کوچک طراحی و ساخته شده بود .
یک ماده جایگزین دیگر برای چوب برایر ، مرتا ( چوبهایی که در اثر گذشت زمان بصورت سنگواره درآمده اند ) به شکل محدود میباشد .
هنگامی که چوب و الوار در محیط های باتلاقی قرار میگیرند و توسط کود های گیاهی و زغال سنگهای طبیعی پوشیده میشوند ، در این حالت امکان تجزیه و متلاشی شدن برای چوب وجود ندارد و به این صورت با گذشت زمان فرایند سنگ شدگی و تحجر شروع میگردد .
سازنده معروف ترور تالبرت علاوه بر پیپ های برایری ، پیپ هایی از چوب درخت بلوط 4500 ساله از مناطق باتلاقی شمال غربی فرانسه نیز تولید میکند .
در مقایسه با برایر ، مرتا چالشهای خاص خود را دارد :
چالش اول پیداکردن و استخراج آن است . مرتا را باید از زمینهای باتلاقی نرم و مناطق خاصی استخراج کرد برای این منظور از فرایند پیلینگ کردن ( استفاده از میله های بلند برای کاوش و بررسی زمین برای پیدا کردن کنده های سخت ) بهره میبرند . بعد از پیدا کردن منابع لازم با زحمت و مشقت زیاد در حجمهای زیاد شروع به استخراج مرتا میکنند بعد از استخراج فقط مقدار اندکی از مرتای بدست آمده برای تولید پیپ قابل استفاده میباشد که طی فرایند پیچیده ای آماده سازی شده و در ساخت پیپ مورد استفاده قرار میگیرد .

جایگزین های چوب برایر برای ساخت پیپ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.