لاتاکیا از نگاهی دیگر

در این مقاله می خوانید :

5/5 - (1 vote)

تاریخچه لاتاکیا

همانطور که می‌دانید لاتاکیا نام یک فرآیند فرآوری توتون می باشد و در اصل نام نوعی توتون نیست همانند فرایند کوندیش که محصولی تحت نام کوندیش با استفاده از توتون های مختلف در طی یک فرایند عمل آوری به دست می آید ، به این معنی که برگ توتونی به نام لاتاکیا و یا کوندیش و یا پریک نداریم بلکه این اسامی نام های برگرفته از فرآیند عمل آوری این محصولات هستند .

تولید لاتاکیا با چیزی در حدود ۶۰۰ پوند ( از لحاظ وزنی ) در سال در مقایسه با کل صنعت تنباکوی دنیا که بیشتر تمرکز آن بر روی سیگارت می باشد مقداری اندک است با این حال به جهت ایفای نقش اصلی در ترکیبات توتون پیپ بخصوص ترکیبات انگلیش و علاقه دوستداران توتون به آن کمتر کسی متوجه شکنندگی و در معرض خطر بودن فرآیند تولید آن می باشد .

برگ های توتون مورد استفاده در تهیه این محصول در مناطق آناتولی ( ترکیه امروزی ) ، سوریه ، قبرس و برخی نواحی یونان به دست می آیند، اما تولید آن از اواخر دهه هفتاد میلادی به دلیل ممنوعیت بریدن و استفاده از چوب درختانی که در فرایند تولید لاتاکیا مورد استفاده قرار می گرفت در سوریه ، بیشتر در قبرس و تحت نام لاتاکیای قبرسی انجام می گیرد .

به دلیل شرایط ناپایدار منطقه و جنگ های پیاپی در این منطقه به خصوص سوریه ، تولید کنندگان توتون در سطح جهان سعی می کنند از یک یا دو سال قبل به جهت تهیه لاتاکیای لازم جهت استفاده در محصولات خود اقدام کرده و تا حد ممکن این ناپایداری شرایط در تولید لاتاکیا را مدیریت کنند .

انواع لاتاکیا

به طور کلی دو نوع لاتاکیا وجود دارد و یا بهتر است بگوییم وجود داشته است لاتاکیا سوری و لاتاکیا قبرسی برگهای توتون لازم جهت تولید لاتاکیا هنوز هم در سوریه کاشت و برداشت می شوند اما جهت تولید لاتاکیا و پشت سر گذاشتن فرایند لازم ، به قبرس فرستاده می‌شوند .

در قدیم در سوریه جهت تولید لاتاکیا بیشتر از برگ های توتون Shekk El Bint که به طور مخصوص جهت تولید لاتاکیا پرورش داده می شد ، استفاده می شده است .

در لاتاکیای قبرسی علاوه بر آن ، از توتون های اورینتال که به طور معمول در تولید دیگر ترکیبات توتون استفاده می شوند نیز بهره برده می شود .

مهم ترین کمپانی در زمینه تهیه و تولید و فروش لاتاکیا در حال حاضر Bee Trading Company می باشد .

به دلیل تکنیک های خاص کشاورزان سوری در کاشت و پرورش توتون جهت تولید لاتاکیا و از بین رفتن این تجربیات در طول زمان به دلایل مختلف از جمله آماده‌سازی توتون و فرآوری آن در حالی که هنوز گیاه برداشت نشده است ، امروز شاهد تفاوت آشکار و واضح در طعم و مزه و کیفیت لاتاکیا قبرسی موجود در بازار مصرف هستیم اما همین لاتاکیا ای موجود نیز تحت شرایطی سخت و دشوار تهیه و تولید می شود .

کمپانی مذکور برگهای توتون لازم را از کشاورزان سوری خریداری کرده به ترکیه مقر اصلی این کمپانی می برد سپس به قبرس به جهت فرآوری و تهیه محصول نهایی برده می شود و دوباره جهت صادر کردن محصول نهایی به ترکیه آورده شده و از آنجا به سراسر دنیا ارسال می گردد و همه اینها تحت قوانین سخت و متغیر و شکننده انجام می پذیرد .

برای کسب اطلاعات بیشتر و معرفی توتون لاتاکیا کلیک کنید !

نحوه پرورش و فرآوری توتون های مورد استفاده در تولید لاتاکیا

توتون های اورینتالی که جهت تولید لاتاکیا مورد استفاده قرار می گیرند انواعی بسیار حساس هستند ، بسیاری تلاش در پرورش و تولید آنها کردند و با شکست مواجه شده اند .

به دلیل شرایط آب و هوایی بیابانی و گرم ، گیاهان رشد یافته در این سرزمین قامتی کوتاه و با تعدادی در حدود ۱۰۰ برگ توتون بر روی ساقه خود هستند بر خلاف دیگر وابستگان خود در نقاط مختلف جهان همانند ویرجینیای روشن که در آمریکا رشد کرده و قدی بلند و برگ های غول آسا و بزرگ و در تعدادی در حدود بیست و چهار برگ بر روی ساقه ، می باشد .

تنباکوی رشد یافته در سرزمین های گرم و سوزان برای در امان ماندن از نور شدید خورشید و مدیریت آبرسانی ، وفق پیدا کرده‌اند در نتیجه تعداد برگهای آنها زیاد و کوچک شده و همگی در فرایند آبرسانی به تمام نقاط گیاه با هم همکاری می کنند .

در حالت کلی پرورش این نوع تنباکو در چنین سرزمین های کاری سخت و دشوار است و تازه بعد از برداشت نیز نوبت به عمل آوری و خشک کردن آن ها در زیر نور خورشید می رسد که به آن Sun Curing گفته می شود .

در این مرحله برگ های توتون به وسیله نخ به هم دوخته شده و بر روی چارچوب های چوبی مناسب این کار در برابر نور خورشید قرار می گیرند ، دوختن برگ ها به دلیل کوچکی آنها و آسیب پذیر بودن شان در برابر وزش باد است ، به وسیله دوختن آنها را در کنار هم قرار می دهند و با زاویه مناسب در برابر تابش نور خورشید قرار میگیرند ، با استفاده از گرما و بدون استفاده از شعله .

پس از طی چند روز و تمام شدن فرآیند خشک شدن در آفتاب ، برگهای توتون به قبرس فرستاده می شوند تا در حدود شش ماه در انبار های مخصوص که در کف آن ها آتشی ملایم افروخته شده است ، آویزان شده و فرآیند Fire Curing را پشت سر گذارند .

در چنین انبارهای وقوع احتمالات خطرناک قابل پیش بینی است پس می بینیم که فرایند عمل آوری لاتاکیا تا چه اندازه سخت و دشوار است .

برای تولید آتش در این فرآیند از چوب بلوط و کاج و انواع گیاهان معطر استفاده می شود .

طبق داستانی قدیمی در ابتدا توتون را بر روی شعله آتش افروخته بوسیله سرگین شتر ، فرآوری می‌کردند که البته شاید غیر قابل باور به نظر بیاید !

در روایتی دیگر :

در قدیم کشاورزان بعد از برداشت تنباکو ، مازاد برگهای توتون را تا رسیدن فصل بهار در سقف خانه های خود آویزان می‌کردند و در طی این مدت به دلیل روشن بودن آتش و اجاق در محیط منزل و روایح گوناگون ، فرایند عمل آوری و معطر شدن انجام می گرفته و به همین روش به محصول جدیدی دست پیدا کرده اند .

به دلیل متمرکز بودن تولید تمام لاتاکیا در منطقه کوچک جغرافیایی و محدود بودن تولید آن به همین منطقه ، تهیه و تولید آن همواره در معرض خطر است ! چندین سال پیش به دلیل وقوع آتش سوزی ، حجم وسیعی از محصول از بین رفت و در نتیجه مقدار کافی جهت ارسال به بازار مصرف وجود نداشت ، به همین دلیل تولید کنندگان توتون در سراسر جهان باید همواره از پیش ، مصرف و تولید تنباکوی خود را مدیریت و برنامه ریزی کنند .

موارد استفاده لاتاکیا

جالب است بدانید که در ابتدا ، از لاتاکیا به طور خالص در هیچ زمینه های دیگری به جز توتون پیپ استفاده نمی شده ، بر اساس شواهد تاریخی مدرن ، فقط یکی از تولید کنندگان انفیه به صورت تفننی و تجربی با استفاده از مواد اولیه گوناگون در تنسی در محصولات خود از لاتاکیا استفاده می کرده است .

حتی بر طبق اسناد موجود ، در کمپانی های بزرگ تنباکو نیز که دارای سابقه ای در حدود صد سال در این زمینه بوده اند و در میان افراد متخصص و باتجربه شاغل در این کمپانی‌ها ، لاتاکیا به عنوان محصولی خالص ، نا آشنا به نظر می آمده است .

می‌توان گفت که در ابتدا فقط اهالی دنیای توتون پیپ با این محصول آشنایی داشته اند و دیگران در بهترین حالت تنها در حد داستان درباره آن شنیده بوده اند .

در اوایل کار ، در کارخانجات تولید تنباکوی بریتانیایی ، لاتاکیا مورد استفاده قرار میگرفت و شاید به همین دلیل باشد که محصولات این کارخانجات که حاوی لاتاکیا است به ترکیبات انگلیش مشهور شده اند .

به دلیل حضور بریتانیا در سوریه و خاورمیانه ، دسترسی کارخانجات بریتانیایی به این محصول راحت و سریع بوده است و آمریکایی هایی که بعدها از وجود آن آگاه شده اند و علاقه به آن داشتند ، لاتاکیا های مورد نیاز خود را یا به صورت توتون های آماده کارخانجات بریتانیایی و یا به صورت خالص از بریتانیا تهیه می کرده اند و خود مستقیم نقشی در خرید این محصول از سوریه و مناطق مربوطه نداشتند .

تقریباً در تمامی محصولات تولیدی بریتانیایی همچون دانهیل لاتاکیا وجود دارد ، در میان تولیدکنندگان آمریکایی نیز برندی همچون Drucqur’s در تولیدات خود از لاتاکیا استفاده می‌کند که البته لاتاکیای مصرفی خود را از کارخانجات بریتانیایی خریداری می کند .

کیفیت اسموک بالای این محصول یکی از ویژگی‌های متمایز کننده آن می باشد ، همچون سوزش زبان کم که به دلیل فرایند عمل آوری طولانی مدت آن است که در طی این فرآیند از یک برگ توتون معمولی حاوی مقداری روغن و شکر ، تبدیل به یک محصول کاملاً تیره و پخته می شود .

محصولات دیگری نیز همچون Dark Fired Kentucky به روش عمل آوری با آتش به دست می آیند با این تفاوت که در بیشترین زمان در تولید این محصولات چیزی در حدود ۱۴ تا ۱۶ روز فرایند آتش دهی طول میکشد در حالی که در مورد لاتاکیا این فرآیند ماه‌ها زمان می‌برد .

چنین فرآیند طولانی پخت تاثیرات فراوانی بر روی تنباکو اعمال می کند ، مقدار شکر موجود در آن کاهش می یابد که همین امر ، اسموک آن را لذت‌بخش‌تر می‌کند ، رنگ آن کاملاً تیره و بافت آن کاراملی میشود و به دلیل پشت سر گذاشتن این فرایند ، سوختن و روشن ماندن آن نیز آسان‌تر می‌باشد و طعم دلچسب و فراموش‌نشدنی و عطر و رایحه دل انگیز آن هم همگی حاصل فرایند طولانی عمل آوری آن می باشند .

نحوه استفاده از لاتاکیا

در هنگام استفاده از لاتاکیا در تهیه ترکیبات توتون پیپ همواره باید به این نکته توجه داشت که این محصول به خاطر داشتن شخصیت ویژه و برجسته و پروفایل عطری و طعمی خاص ، همواره در هر ترکیبی خود را نمایان می‌کند و می‌تواند به‌راحتی نقش اصلی را به عهده بگیرد ، پس بهتر است ابتدا در تهیه یک ترکیب ، المان‌ها و اعضای دیگر آن را مشخص کرد و در انتها تصمیم گرفت که چه میزان لاتاکیا جهت افزودن به آن نیاز است .

نکته دیگر اینکه برخلاف انتظار عمومی ، لاتاکیا دارای میزان نیکوتین کمی می باشد و اسموکی ملایم و روان را ارائه می دهد .

این محصول جایگاه ویژه‌ای در دنیای توتون پیپ به خود اختصاص داده است و هیچ محصول دیگری قادر به جایگزینی آن نیست.

می توان گفت که بسیار خوش‌شانس هستیم که در زمانی زیست می کنیم که همچین محصولی در دسترس ماست بدون دانستن اینکه در راه تهیه و تولید آن چه چالش هایی در زمینه های سیاسی ، جغرافیای ، آب و هوایی ، تجاری … پشت سر گذاشته شده است تا ما بتوانیم در آسودگی کامل از اسموک این محصول ناب لذت ببریم .

تولید لاتاکیا از نگاهی دیگر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.