سیگار و خطرات !

در این مقاله می خوانید :

سیگار و خطرات

استفاده از سیگار برگ به مراتب بهتر از سیگار معمولی است اگر درست استفاده شود و داخل ریه داده نشود … سیگار استوانهٔ کاغذی کوچکی معمولاً به طول کمتر از ۱۲ سانتی‌متر و قطر نزدیک به ۱۰ میلی‌متر است که از برگ‌های بریده شده یا عمل‌آمدهٔ تنباکو پر می‌شود.


طرز استفاده آن این طور است که یک طرف آن را آتش می‌زنند، و از طرف دیگر (که معمولاً فیلتر دارد) هوا را به درون ریه‌ها می‌کشند (پُک زدن). نیکوتین موجود در دود تنباکو سبب مسمومیت خفیف و بروز حالت سرخوشی کوتاه‌ مدت می‌شود. سیگار را با پیچیدن تنباکو در کاغذ سیگار که کاغذ نازکی است درست می‌کنند، و یا، در بیشتر موارد، سیگارهای آماده دارای نام تجاری ساخت کارخانه‌های تولید سیگار را خریداری می‌کنند. تفاوت سیگار با سیگار برگ در آن است که سیگار برگ در برگ تنباکو پیچیده می‌شود و فیلتر ندارد. نتايج تحقيقات حاكي از آن است چنانچه افراد در سنين نوجواني شروع به كشيدن سيگار كنند (بيش از ‌٧٠ درصد موارد سيگاري شدن در اين مرحله اتفاق مي‌افتد) و مدت ‌٢٠ سال يا بيشتر به اين عمل ادامه بدهند بين ‌٢٠ تا ‌٢٥ سال زودتر از افرادي كه به هيچ‌وجه در زندگي سيگار نكشيده‌اند، خواهند مرد. تنها سرطان ريه يا بيماريهاي قلبي پيامدهاي استعمال دخانيات نيست بلكه مجموعه‌اي از مسايل و مشكلات بهداشتي در ارتباط با مصرف مواد دخاني وجود دارد كه مي‌تواند به لحاظ شرايط جسماني و مقاومت ايمني در افراد سيگاري بروز مي‌كند.

از خطرات مصرف ETS یا Environmental tobacco smoke

آمار موجود از اوایل قرن نوزدهم نشان می دهد که کشیدن سیگار میان اقشار تحصیل کرده و مرفه بین سنین 35 تا 64 مرسوم بوده است اما امروزه کشیدن سیگار میان نوجوانان (18- 24 ساله) بخصوص آنها که از رفاه کامل برقرار نیستند رایج می باشد. همچنین رشد مصرف سیگار از دهه 1990 به بیش از 50 درصد رسیده است که عامل اصلی آن را تبلیغات می دانند. در ادامه مطلب قبل در این قسمت به گوشه ای از خطرات کشیدن سیگار اشاره می شود.

خطرات کشیدن سیگار برای سلامتی فرد

آزمایشها و شواهد پزشکی نشان داده است که تمامی محدوده هایی که در برخورد با دود سیگار در بدن قرار دارند مانند لب، دهان، گلو، حنجره، مری، ریه و … در خطر ابتلا به سرطان می باشند. همچنین ارتباط بسیار نزدیکی میان کشیدن سیگار و سرطان لوزالمعده نیز وجود دارد. از دیگر خطرات مشخص شده که به سیگار مربوط می باشد انواع غیر سرطانی بیماری های ریوی و قلبی می باشند.
نکته بسیار مهم آن است که کشیدن مداوم تنها یک یا دو سیگار در طول روز احتمال مبتلا شدن به سرطان را در مقایسه با یک فرد عادی که سیگار نمیکشد تا دو برابر بیشتر می کند. بدتر از آن اینکه کشیدن سه یا چهار سیگار در روز بصورت مداوم احتمال ابتلا به سرطان را به هشت برابر یک فرد عادی افزایش می دهد.نگاه داشتن سیگار روی لب باعث تشدید خطرات آن می شود. بخصوص هنگامی که دود سیگار در بزاق دهان حل می شود و شما آنرا می بلعید، سموم و مواد سرطان زا با تمامی قسمت های جهاز هاضمه برخورد خواهد داشت.

تفاوت سیگار معمولی و برگ

علاوه بر ابعاد که معمولا” سیگارهای برگ بزرگتر هستند نوع و میزان تنباکویی که در آنها بکار رفته نیز متفاوت می باشد. سیگارهای معمولی که معمولا” سایز واحدی دارند کمتر از یک گرم تنباکو را در خود دارند. در حالی که سیگار های برگ با توجه به ابعادشان می توانند بین 5 تا 17 گرم تنباکو را در خود داشته باشند. کشیدن سیگار برگ های بزرگ ممکن است تا یک ساعت هم بطول انجامد اما سیگار های معمولی حدود 10 دقیقه بیشتر عمر ندارند.
اینکه کدام نوع از سیگارها خطر بیشتری دارد به میزان مصرف و استنشاق دود و همچنین مقدار کشیدن دود به داخل ریه بستگی دارد. چرا که سموم و مواد سرطان زایی که در هر دو وجود دارند تقریبا” مشابه می باشد.
اغلب افرادی که به سیگار معمولی اعتیاد دارند، هر روز و به مقدار زیاد آنرا مصرف می کنند در حالی که آمار نشان می دهد افرادی که سیگار برگ می کشند بصورت گاه و بیگاه آنرا مصرف کرده و نیز کمتر از افراد معتاد به سیگار معمولی دود آنرا به درون ریه خود می کشانند بنابراین معمولا” افرادی که سیگار برگ می کشند در معرض خطر کمتری هستند. در هر صورت چه دود سیگار را به درون ریه خود بکشانیم چه نه، لب، زبان، دهان، گلو و حنجره در معرض خطر سرطان خواهند بود.

خطر استنشاق دود سیگار در محیط برای افراد غیر سیگاری

دود سیگاری که در محیط وجود دارد به Environmental tobacco smoke یا ETS معرف است. ETS ناشی از سیگار معمولی یا برگ همانند دود سیگاری که به دهان وارد می شود شامل همان سموم و مواد سرطان زا می باشد. تنها نکته آن است که سیگار برگ به علت دارا بودن میزان تنباکوی بیشتر ETS بیشتری طولید می کند. با این حال میان ETS این دو نوع سیگار تفاوت هایی وجود دارد که به نحوه ساخت آنها بر می گردد. در قسمتی از پروسه ساخت سیگار برگ مرحله تخمیر وجود دارد که در این پروسه مواد سرطان زای تولید شده بگونه ای در می آیند که با روشن شدن سیگار برگ به راحتی می سوزند و بصورت گاز آزاد می شوند. اما در سیگارهای معمولی بخصوص آنهایی که لفاف کاغذی نا مرغوب دارند سوختن نا مناسب کاغذ باعث می شود که تنباکو بصورت ناقص بسوزد و این مواد خطرناک کمتر آزاد شوند. بنابراین در کل می توان گفت که ETS حاصل از سیگار برگ خطر بیشتری دارد.

نیکوتین
نیکوتین عاملی است که در تنباکو موجود است و نماینده خطر بسیار بزرگ سیگار یعنی اعتیاد می باشد. سیگارهای معمولی حدود 9 میلی گرم و سیگارهای برگ بین 100 تا 400 میلی گرم نیکوتین در بر دارند. نیکوتین به محض آنکه به داخل ریه کشیده شود جذب می شود و اثر اعتیاد آور خود را باعث می شود علت آنکه افراد کمتر به سیگار برگ معتاد هستند آن است که آنها دود سیگار را به داخل ریه خود نمی کشند. اما نیکوتینی که در دهان می ماند بیشتر حالت یک سم خطر دارد تا یک ماده اعتیاد آور.

سیگار و زخم اثنی ‌عشر

شهرام آگاه ، عضو انجمن گوارش و كبد ایران گفت: مهم ترین عامل تشدید كننده ی زخم اثنی‌عشر كه مانع بهبودی آن می ‌شود، کشیدن سیگار است. زخم اثنی عشر از مهم ترین علل شكایات بیماران دستگاه گوارش فوقانی است كه معمولا علائم آن به صورت دردهای همراه با غذا خوردن است و درد این زخم با غذا خوردن كاهش می‌ یابد. زخم اثنی عشر در سنین جوانی و دهه 2 تا 4 زندگی، فرد را بیمار می ‌كند.

علل: دو علت عمده برای ایجاد زخم اثنی عشر وجود دارد:
1- ابتلا به میکروب هلیكوباكتر كه 90 درصد زخم های اثنی عشر به این علت است.
2- مصرف داروهایی از جمله آسپیرین كه داروی ضد التهاب غیراستروئیدی است. این داروها معمولا توسط مردم برای تخفیف دردهای مختلف مصرف می ‌شوند که اغلب از خطرات آن ها خبری ندارند، به نحوی كه دومین علت ایجاد زخم اثنی عشر همین داروهای مسکن مانند ایبوپروفن، دیكلوفناك و … هستند. معمولا زخم‌هایی كه به علت مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ایجاد می ‌شوند، زخم هایی هستند كه احتمال خونریزی، یا ایجاد پارگی، یا مزمن شدن آن ها بیشتر است و باید به آنها توجه كرد. علائم: زخم اثنی ‌عشر اغلب بدون علامت است و فرد متوجه آن نمی ‌شود، تا زمانی كه با آندوسكوپی یا عكس برداری متوجه آن می ‌شود. در زخم ‌های علامت دار، شایع ‌ترین علامت، درد است كه می تواند به صورت تهوع، نفخ، سنگینی سردل و بوی بد دهان و استفراغ خونی و دفع مدفوع سیاه خود را نشان دهند. از عوارض زخم، انسداد در مسیر خروجی اثنی عشر است. این زخم با تهوع، استفراغ و دردهای شكمی خود را نشان می ‌دهد.

 درمان
زخم‌ های عارضه ‌دار ممكن است به درمان پزشکی جواب دهند و در مواردی نیاز به درمان با كمك اندوسكوپ داشته باشند و در مواردی هم نیاز به جراحی به وجود می ‌آید.در زخم‌هایی كه عارضه ‌دار نشده باشند، معمولا درمان علت زمینه لازم است و اگر در فرد باكتری هلیكوباكتر علت ایجاد زخم باشد، تشخیص و ریشه ‌كنی باكتری در بهبود زخم، نقش مهمی دارد.در رابطه با زخم‌ هایی كه به دلیل مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی ایجاد می ‌شوند، میزان مصرف این داروها تحت نظر پزشک مهم است و برای بهبود زخم در كنار درمان با قرص یا شربت‌های ضد اسیدی، از داروهایی مانند رانیتیدین یا امپرازول می ‌توان استفاده كرد.

سيگار باعث نازايي زن مي‌شود

راجع به مضرات سيگار زياد شنيده ايد. عوارض وحشتناک سيگار و مشکلاتي که در طي زمان براي افراد سيگاري و اطرافيان‌شان به وجود مي‌آيد تقريبا براي همه شما آشناست. راجع به خطرات سيگار براي خانم‌هاي باردار و جنين‌شان هم، پزشکان هشدارهاي فراواني داده‌اند. اما اگر سيگار باعث شود خانمي بادار نشود چه؟ تحقيق جديدي نشان مي دهد خانم‌هايي که والدين‌ يا همسرشان سيگاري هستند، ممکن است دچار مشکلاتي در زمينه باروري شوند. اين مطالعه جديد بيان مي‌کند خانم‌هايي که در محيط‌هاي حاوي دود سيگار در مدت زمان طولاني حضور داشته باشند، نسبت به افراد ديگر احتمال باروري‌شان کمتر است. از نظر محققان اين مساله، دليل مهم ديگري است که مي‌تواند باعث شود خانم‌ها نه تنها خود سيگار کشيدن را کنار بگذارند، بلکه باعث ترک سيگار اطرافيانشان هم بشوند.
در اين مطالعه به غير از مساله ناباروري، مشکلات ديگر هم مورد بررسي قرار گرفتند و يافته‌ها نشان داده که دودهاي دست دوم سيگار ( يعني خود فرد سيگار نمي کشد، ولي دود سيگار اطرافيان خود را استنشاق مي کند.) مي‌توانند مشکلات و عوارض ناگواري را در طي بارداري و همچنين بعد از زايمان، براي نوزاد و مادر به وجود آورد. به غير از اين مطالعه، مطالعات ديگري هم در مورد تاثير دودهاي دست دوم سيگار بر احتمال سقط جنين انجام شده است.

آمار تکان‌دهنده

در اين مطالعه جديد، بيش از 4800 خانم مختلف مورد بررسي قرار گرفتند و مشخص شد خانم‌هايي که والدين‌شان سيگاري بوده اند، براي باردار شدن مشکلات بيشتري داشته‌اند. يکي از مشکلات اين بود که آنها مجبور بودند حداقل يک سال براي باردار شدن منتظر بمانند. علاوه بر اين در بين خانم‌هايي که در زمان خردسالي يا بزرگسالي در معرض دودهاي دست دوم بوده اند، 39 درصد بيشتر احتمال سقط جنين يا به دنيا آوردن نوزاد مرده وجود داشت. 68 درصد اين خانم‌ها هم عنوان کردند که به سختي و با مشکلات زياد باردار شده‌اند. لوک پپون، محقق دانشگاه روچستر نيويورک و مسئول اصلي اين تحقيق مي‌گويد: «اين آمار تکان‌دهنده است و به وضوح يکي ديگر از خطرات جدي مواجهه با دود سيگار را نشان مي‌دهد. همه ي ما مي‌دانيم که دود سيگار چقدر مضر است، اما به نظر مي‌رسد اين دود براي خانم‌ها در سنين باروري خطرات بيشتري داشته باشد.»

تنباکو عليه جنين

نتايج مطالعه دکتر پپون و همکارانش اولين بار در دسامبر سال 2008 در مجله «کنترل تنباکو» منتشر شد. براي انجام اين مطالعه که در مدتي طولاني انجام شده بود، محققان نتايج بررسي روي 4800 خانم را که در بين سال‌هاي 1982 تا 1998 به مرکز بيمارستاني رزول پارک در نيويورک مراجعه کرده بودند، مورد مطالعه قرار دادند. تمام اين خانم‌ها به منظور آزمايش‌هاي غربالگري سلامت و يا درمان سرطان به اين مرکز مراجعه کرده بودند و اين مطالعه در واقع يکي از نتايج جانبي پرسشنامه‌هاي آينده‌نگري بود که از آن زمان در اختيار خانم‌ها قرار گرفته بود. همه اين خانم‌ها حداقل يک بار در طول زندگي‌شان باردار شده بودند. 11 درصد اين خانم‌ها مشکلاتي در زمينه بارداري و يک‌سوم اين خانم‌ها حداقل يک بار سابقه سقط جنين يا مرده‌زايي داشتند. نکته مهم در اين مطالعه اين بود که دانشمندان متوجه شدند خطر به وجود آمدن اين مشکلات با توجه به افزايش مدت زمان تماس با دود سيگار، افزايش پيدا مي‌کند. اين مساله خود دليل واضحي براي وجود داشتن حالت علت و معلول بين دود سيگار و مشکلات بارداري بود. طبق گزارش پپون و همکارانش علت تحت تاثير قرار گرفتن قدرت باروري خانم‌ها با دود دست دوم سيگار اين است که سموم تنباکوي موجود در اين دود به‌ طور مستقيم باعث آسيب ساختار ژنتيکي سلول‌ها مي‌شوند. همچنين در پديده لقاح دخالت مي‌کنند و يا باعث مرگ جنين و سقط در همان روزهاي اول مي‌شوند. سموم موجود در دود سيگار، هورمون‌هايي را که براي کنترل باروري و نگهداري تخم لقاح يافته در رحم احتياج هستند، تحت ‌تاثير قرار مي‌دهند و باعث مي‌شوند احتمال بارداري موفق بسيار کاهش يابد.

سیگار و خطرات

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.