خرید پیپ دست ساز | پیپ برایر

در این مقاله می خوانید :

خرید پیپ دست ساز  به عنوان یک دست سازه ارزشمند هنری همواره متوجه همگان بوده و هست .شاید به جرات بتوان گفت پیپ دست ساز تنها وسیله ای است در دنیا که به لطف ایتالیایی های سنتی و انگلیسی های سخت پسند هنوز مدرنیته وارد آن نشده و یا اگر هم شده توسط حرفه ای ها استقبال نشده است.شنیدید می گن فلان ماشین سواری یا فلان دستگاه اسپرسو قهوه دست ساز و ساخت ایتالیا است.و حتما مطلع هستید این موضوع چقدر ارزشمند است.

چوب برایر چیست؟

چوب برایر  در واقع ریشه بوته درختی به نام « اریکا آربورا / Erica arborea » می باشد که در ارتفاعات ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ متری از سطح دریا در مناطق کوهستانی مدیترانه ای رشد میکند جایی که برای دهه ها و قرن ها به دور از دخالت آدمیزاد در حال رشد و نمو بوده است ، چه بسا اگر در زمین های حاصل خیز و در دسترس بشر رشد میکرد ، یا بر اثر رقابت با دیگر گیاهان از بین میرفت و یا به دلیل قابل دسترس بودن بعنوان هیزم و یا سایر موارد مورد استفاده انسان قرار میگرفت .

چوب برایر | پاسارگاد تاباک

 

می توان گفت چوب ، واژه ای عامیانه است که برای کلیه محصولات اولیه خام ناشی از درخت ها به کار برده می شود.ریشه این بوته دارای غده ها یا گره هایی به اندازه توپ فوتبال است که همانند منبعی برای ذخیره آب عمل می کند. افراد حرفه ای ریشه را طوری قطع می کنند که منجر به خشک شدن گیاه نشده و ریشه دوباره بتواند رشد کند. بوته این درخت ، بومی مناطق مدیترانه ای است که دارای پوشش سنگلاخی و ماسه ای می باشد. البته در مناطقی مانند جزیره کورس ، ایتالیا ، اسپانیا ، فرانسه و الجزایر هم این گونه درخت یافت می شود.

برایر چوبی بسیار مناسب برای ساخت پیپ دست ساز است چرا که همچنانچه پیشتر اشاره شد توانایی بالایی در جذب آب و رطوبت دارد ، بسیار سخت و مقاوم به حرارت است و به دلیل بوی خنثی ای که دارد عطر تنباکو را تحت تاثیر قرار نمی دهد. همچنین به دلیل وجود آب راه ها و مسیر انتقال آب در غده برایر نقش و نگارهای بسیار زیبایی بر روی کار ایجاد می شود که گویی هزاران پرنده کوچک با چشم های ریز شما را نظاره می کنند.

برایر کورسیکایی : Corsica اولین و قدیمی ترین برایر تولیدی در دنیای پیپ بوده و در حال حاضر نیز بطور محدود تولید و عرضه می شود .عمده چوب های برایر پیپ های امروزی از کشورهای ایتالیا ، فرانسه ، یونان ، کرواسی و اسپانیا بدست می آید . تولیدات ایتالیایی عمدتا توسط سازندگان و اساتید ایتالیایی مورد استفاده قرار میگیرد و بطور محدود به خارج ایتالیا نیز صادر می شود . زمانی کشورهای آلبانی و الجزایر در زمینه برایرهای مرغوب در صدر لیست قرار گرفته بودند، اما امروزه به دلیل شرایط بین المللی، برداشت برایر در این مناطق غیر عملی می باشد .

توجه داشته باشید که تنه و شاخه های درخت در پیپ سازی (پیپ دست ساز)مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه غده های سخت و متراکم شده ای که در قسمت پایین و در بخش ریشه شکل گرفته اند برای ساخت پیپ دست ساز استفاده می شوند . پس این غده های برایری هستند که برداشت شده خشک می شوند و به قطعات کوچکتر و در اندازه های گوناگون برش داده شده و برای ساخت پیپ مورد استفاده قرار می گیرند.

نکته مهم اینجاست که اگر غده های برایری به روشی صحیح برداشت شوند به درخت آسیبی نمی رسد و درخت می تواند به حیات خود ادامه دهد و پس از گذشت سال ها غده برایری دیگری در همان درخت پرورش یابد و رشد کند. اما بسیاری از تاجران و سوداگران برایر برای انجام این کار وقت لازم را صرف نمی کنند و یا مهارت لازم برای حفظ این منابع ارزشمند را ندارند و متاسفانه برای بدست آوردن غده برایری تمام درخت را از بین می برند و اگر کار بهمین منوال ادامه پیدا کند منابع طبیعی برایر در آینده در خطر نابودی جدی قرار خواهند گرفت.

briar 2

استفاده از برایر جهت ساخت پیپ میتواند به دلایل زیر باشد :
– به اندازه کافی سخت و محکم و مقاوم است که بتواند در برابر حرارت بالای ایجاد شده به دلیل سوختن توتون که به ۷۰۰ درجه فارنهایت میرسد و گاهی به دلیل اسموک های محکم و پیاپی از این هم بالاتر میرود ، مقاومت کند.
– برایر بدست آمده از غده ای که تحت شرایط بسیار سخت محیطی و جغرافیایی رشد کرده و برای رسیدن به مرحله لازم‌ جهت ساخت پیپ ، سالهای سال زمان سپری کرده ، بهترین عملکرد و ساختار و بافت را خواهد داشت.
– ایده آل ترین حالت زمانی رخ میدهد که گیاهی می میرد و ریشه آن در زیر خاک در طی سالیان کهنه میشود که به اصطلاح به این غده ها Dead Root گفته میشود که در دنیای پیپ سازی جواهری کمیاب محسوب میشوند.
– خاصیت جذب بسیار بالای برایر است که به دلیل ساختار و بافت خود ، قادر است رطوبت موجود در توتون را که بر اثر احتراق و سوختن تبخیر شده و در ادامه مسیر به سمت قسمت دهانی ، به دلیل دمای پایین تر به مایع تبدیل میشود را جذب کند.
– جذب رطوبت باعث داشتن اسموکی خشک تر میشود که برای دوستداران توتون که به دنبال درک بهتر مزه توتون هستند ، مزیتی ارزشمند به حساب می آید.
– بهترین و ایده آل ترین قسمت و بافت و ساختار غده برایری برای جذب حداکثری رطوبت ، قسمتی از غده است که در واقع وظیفه انتقال آب و مواد غذایی از ریشه به ساقه را بر عهده دارد که همان قسمت خارجی غده برایری است.

به بلاک های برایری تهیه شده از قسمت خارجی غده برایری به اصطلاح Plateau Briar گفته می شود و معمولا سازندگان پیپ برای اثبات اینکه پیپ از Plateau Briar ساخته شده ، در ساخت و طراحی پیپ دست ساز، پوشش بیرونی سطح خارجی بلاک برایری را در پیپ تولید شده ، دست نخورده و بکر باقی می گذارند.

قطعا منابع گیاهی ایران به خاطر برداشت های بی رویه کیکم جهت امور هنری مختلف در خطر می باشد و یکی از دلایل اصلی مخالفت با کیکم آسیب زدن به این گونه گیاهی ارزشمند بود و همواره ایشان در تهیه پیپ های دست ساز فقط پیپ برایر وارداتی را مورد توجه همگان قرار دادند.

از بوی بد پیپ کیکم گرفته تا مشکلات مختلف تهیه کیکم و آسیب زدن به طبیعت ایران عزیز و عدم توانایی چوب کیکم در درآوردن طعم توتون همگی گویای ای موضوع است که تصمیم ما بر این بوده و هست و خواهد بود که طبیعت ارزشمند ایران عزیز حفظ شود و از متریال استاندارد ساخت پیپ دست ساز که برایر به فرآوری هنرمندانه ایتالیایی ها زبان زد است استفاده و ساخته و پرداخته کنیم و برای شما پیپ های ارزشمند دست ساز زیبای متنوعی فراهم نماییم.ما فقط پیپ های دست ساز ایرانی را با برایر ‌‌و مورتا که ارزشمند ترین متریال های ساخت پیپ یا همان الماس دنیای پیپ که پیپ برایر می باشد استفاده کنیم.

 

پیپ دست ساز برایر

ماسترو رحیمی اولین طراح و سازنده پیپ با متریال اصولی برایر در ایران

در دنیای پیپ متریال ارزشمند و اصولی ساخت پیپ برایر می باشد وهنرمندانی چون ماسترو رحیمی این استاد توانمند اولین سازنده پیپ در ایران بر این موضوع مسلط است که برایر متریال استاندارد و اصولی ساخت پیپ دست ساز هنری است.دنیای پیپ در ایران مدیون ایشان و انجمن پیپ و اساتیدی چون استاد کامران بوده و هست .پیپ های دست ساز که توسط ماسترو رحیمی و تیم هنرمند سازنده ایشان متشکل از چندین سازنده پیپ هنر نمایی می کنند و بیش از ۲۵۰۰ پیپ را تا پایان تابستان ۱۴۰۰ روانه بازار کوچک این دنیای هنری و آرتیستیک کردند .همه و همه حاصل چندین سال تجربه ماسترو رحیمی در مرمت پیپ و تعمیر پیپ های مختلف و مطالعه کتاب های مختلف نسخه اصلی ساخت پیپ خارجی که بسیار هم محدود و گران هستند و راهنمایی و همفکری با اساتید و علاقمندان دنیای پیپ در ایران بوده و هست.
قطعا موضوع فعالیت گروهی و کاره تیمی و اعتقاد به تیم ورک و کار گروهی هماهنگ با مدیریت واحد ماسترو رحیمی این هنرمند جوان و مدیر کارآفرین و چهره فرهیخته چند سال اخیر با استفاده از متریال استاندارد ساخت پیپ یعنی پیپ برایر ، مورتا ، کورن ، زیتون فرآوری شده ایتالیایی و دوری از کیکم و نه به کیکم امکان پذیر شد.

خرید پیپ دست ساز ایرانی

 انواع پیپ های دست ساز ایرانی و پیپ هایی با شیپ های استاندارد و حتی فیری هند همگی هند مید و تماما دست ساز در اختیار شما قرار می گیرید.پیپ های دسته بلند یا چرچ واردن ماسترو رحیمی ، انواع پیپ های با فیلتر ۹ میلیمتری و پیپ های بدون فیلتر و فیلتر فلزی و یا آداپتور های مختلف پیپ و فیلتر و موارد مربوطه انواع استند های پیپ و ابزار های متنوع و تمپر های پیپ و کیف های چرمی پیپ همگی ساخت پاسارگادتاباک فقط با متریال های طبیعی و بکر در دسترس شماست.

پیپ دست ساز برایر ایرانی

قطعا ساخت پیپ به ساخت قسمت چوبی یا همان برایری چوب ختم نمی شود:
بایستی یک پیپ ساز قسمت های مختلف پیپ را خودش بسازد ,از استم پیپ یا همان لبگیر پیپ گرفته ( دسته پیپ ) تا جامپر پیپ ، تنون پیپ و تنظیم دقیق آن با شنک پیپ و هماهنگی همه این قسمت ها با حفره های هوایی استاندارد و چاله های رطوبتی و گردشی هوا جهت خنک کردن اسموک شما و طراحی های مختلف و پیچیده کالاباش و یا ریورس کالاباش ها و یا حتی طراحی و ساخت و اجرای برایر سیگار های مختلف و حتی ساخت پیپ ذرت یا همان پیپ کورن ایرانی و توانایی ساخت متریال های یدکی مثل انواع دسته های بلند پیپ و استم یدکی و انواع ادوات پیپ و موارد مربوط به سرویس پیپ شامل پولیش پیپ ، مایع نظافت پیپ و انواع موارد وابسته به دنیای پیپ با بومی سازی و ساخت این متریال ها در داخل کشور و اهمیت به تولید داخلی و ارزش کالای ایرانی انجام شده است.
کالا های مربوط به دنیای پیپ و نیازمندی های شما  بومی سازی شده است وشما هم  برای حفظ هنر ساخت پیپ دست ساز تلاش کنید و فقط پیپ برایر دست ساز خریداری کنید.

راهنمای انتخاب پیپ اصل  :

انتخاب پیپ و قیمت پیپ نه به وزن هست نه به کربن بودن داخل آتشگاه یا نبودن
– برای توتون های معطر حتما پیپ فیلتر دار انتخاب شود
پیپ بدون فیلتر راه حرفه ای هاست و برای توتون های ساده می باشد
– شاید شما هم خواستی اصولی و حرفه ای بشید
اول از همه در هنگام خرید پیپ، تهیه لوازم جانبی اولیه همچون فندک و کبریت مخصوص، ابزار و یا بیلچه ، نخ تمیز کننده و …. فراموش نشود .
بعنوان اولین پیپ سعی کنید پیپی از جنس برایر که رایج ترین و بهترین گزینه برای ساخت می باشد ، انتخاب کنید ، ماده ای که از هر لحاظ برای ساخت پیپ مناسب است مقاوم در برابر حرارت ،  کیفیت اسموک عالی ،  قدرت جذب مناسب و ظاهری زیبا و فریبنده .
اگر چه پیپ از مواد دیگری مانند سفال ،  میرشام ، فلز و حتی پرسلین و….  نیز ساخته می شود ولی در میان تمام این موارد ، برایر گزینه برتر است .
بعنوان ارزانترین پیپ نیز می توان از پیپ کورن کاب نام برد که از ذرت طی مراحل خاصی تولید می شود اما به دلیل داشتن کاسه کوچک و طعم و مزه خاص این پیپ به عنوان گزینه ای برای اولین پیپ توصیه نمی شود .
استم اکثر پیپ های برایری معمولا از جنس ولکانیت و یا لوسیت ساخته می شوند البته مواد دیگری نیز استفاده می شود .
ولکانیت جنس نرم تری دارد و در دهان و در میان دندان ها حس راحتی بیشتری ایجاد می کند و معمولا بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد .
لوسیت دوام و مقاومت بیشتری در برابر اکسیداسیون از خود نشان می دهد .

از کجا پیپ اصل بخریم؟

بازار فروش پیپ ، امروزه مملو از انواع و اقسام مدل های گوناگون در فرم ها و برند های مختلف ، می باشد . در صورتی که شما ندانید به دنبال چه چیزی هستید ، خرید پیپ می تواند گیج کننده باشد و یا در صورتی که فروشگاه پیپ مورد نظر شما را نداشته باشد یا باید در جای دیگری دنبال پیپ خود بگردید و یا راضی به خریدن پیپ جایگزین دیگری شوید .در هر صورت ، تحت هر شرایطی ، گاهی شما باید تصمیم های سختی بگیرید .در صورتی که شما تازه کار باشید ، شاید بهتر باشد با خرید یک پیپ خوب با قیمت متوسط شروع کنید تا با آن تکنیک های اولیه پیپ کشیدن را تمرین کرده و وارد دنیای پیپ شوید و در خرید پیپ های بعدی می توانید گزینه بهتر و گران قیمت تری را انتخاب کنید ، اگرچه با یک انتخاب آگاهانه ، یک پیپ استاندارد با قیمت متوسط می تواند سالهای سال همراه شما باشد و لذت اسموک دلنشینی را با آن تجربه کنید .اگر پیپ کش با تجربه ای هستید پس مطمئنا می دانید که چه پیپی جهت خرید مدنظر دارید ، اگرچه همیشه می توان به دنبال چیزی جدید و متفاوت بود .
این خیلی مهم هست از جایی پیپ بخرید که پشتیانی داشته باشد.در مورد خرید پیپ این که از کجا می خرید خیلی مهم است انجمن پیپ ایران و فروشگاه پایپ ژورنال با مدیریت ماسترو رحیمی اولین طراح و سازنده پیپ ایران پیپ های ایرانی با برایر اصیل ایتالیایی به شما تقدیم می کند ضمن اینکه پیپ های دست ساز که توسط ماسترو رحیمی و تیم هنرمند سازنده ایشان متشکل از چندین سازنده پیپ هنر نمایی می کنند و بیش از ۲۵۰۰ پیپ را تا پایان تابستان ۱۴۰۰ روانه بازار کوچک این دنیای هنری و آرتیستیک کردند.

خرید پیپ دست ساز | پیپ برایر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.