چوب برایر

در این مقاله می خوانید :

تاثیر خواص و ویژگی های برایر در انتخاب آن جهت ساخت پیپ

مختصری درباره برایر Briar
گیاهی با نام علمی Erica arborea است که در مناطق مدیترانه ای رشد و نمو میکند.
در قسمت ریشه و در زیر خاک زائده های غده ای شکل رشد میکند که از آنها در ساخت پیپ استفاده میشود.
بطور کلی دو نوع بلاک برایری موجود است :

۱ _ اباشون Ebauchon :

معمولا دارای اضلاع و برش های هندسی بیشتر و یک زاویه ۹۰ درجه میباشد.
از قسمت های داخلی غده برایری برش داده میشود.

چوب برایر

دارای طرح و نقش های ساده و اتفاقی و با پیچدگی کمتر است و از قیمت مناسب تری برخوردار است.

۲ _ پلاتو Plateaux :

از قسمت های بیرونی غده برایری برش داده میشود و معمولا دارای یک وجه دایره ای شکل با سطحی ناهموار که همان سطح خارجی غده برایری است ، می باشد.

امکان وجود طرح و نقش های پیچیده و یکدست و متراکم در این نوع بلاک بیشتر است و از قیمت بالاتری برخوردار است.
برای اطلاع از قیمت پیپ به مرکز خرید پیپ در تهران مراجعه فرمایید.

Plateauxمعمولا در بازار بلاک های Ebauchon بیشتر و با قیمت مناسب تری در دسترس است .

نوع Plateaux کمیاب تر و از قیمت بیشتری برخوردار است ودر ساخت پیپ های ارزنده تر مورد استفاده قرار میگیرد.
بغیر از پیپ در ساخت دسته چاقو ، قنداق تفنگ و دیگر مصنوعات چوبی لوکس و ارزنده نیز از برایر استفاده میشود.
عمده چوب های برایر امروزی از کشورهای ایتالیا , فرانسه , یونان , اسپانیا و جزیره کورس واقع در دریای مدیترانه و متعلق به کشور فرانسه بدست می آید.
زمانی کشورهای آلبانی و الجزایر در زمینه تولید برایرهای مرغوب درصدر قرار گرفته بودند اما امروزه به دلیل شرایط بین المللی کاشت و برداشت برایر در این مناطق غیر عملی و خطرناک و نا امن است.
برایر در کشورهای دیگر نیز یافت می شود اما کیفیت لازم برای ساخت پیپ را دارا نیستند.
از نظر خواص و ویژگی های برایر هایی که امروزه برای ساخت پیپ مورد استفاده قرار میگیرند ، برایر اسپانیایی موروکان ، نرم ترین بافت را دارا می باشد که در نتیجه براحتی به شکل پیپ تراشیده می شود.
برایر یونانی که در دهه 1960 میلادی در ساخت پیپ های ” فری هند ” دانمارکی مورد استفاده قرار میگرفت و رایج شده بود ، دارای سخت ترین بافت در میان برایر ها می باشد.
امروزه بسیاری از پیپ های سفارشی با کیفیت بالا از برایرهای کورسیکایی ( متعلق به جزیره کورس در دریای مدیترانه متعلق به کشور فرانسه ) ساخته می شوند که از لحاظ شکل و ظاهر و طرح و نقش بسیار شبیه به برایرهای یونانی است اما از نظر چگالی و تراکم به پای برایرهای یونانی نمیرسد.
در حقیقت در طول سالهای اولیه دهه 1940 میلادی که برایر به سختی یافت می شد ، برایرهای کورسیکایی همپایه برایرهای الجزایری به دلیل تشابه در طرح و نقش و تراکم ، در ساخت پیپ مورد استفاده قرار میگرفت.
از ابتدای 1960 میلادی برایرهای ایتالیایی متعلق به مناطق توسکانی و کالابریا ، در ساخت پیپ مورد استفاده قرار گرفت و تا به امروز نیز مورد استفاده قرار میگیرد.
توجه به این نکته ضروری است که انتخاب نوع برایر مصرفی برای ساخت یک پیپ به غیر از مسئله در دسترس بودن نوع برایر بنا به مصالح و جریانات زمانه مثل جنگ و شرایط آب و هوا که میتواند دسترسی به نوع خاصی از برایر را سخت و یا غیرممکن کند ، به گزینه های دیگری نیز مثل : آب و هوای منطقه ای که پیپ مورد استفاده قرار میگیرد ، فرم و شکل پیپ ، نوع توتون مصرفی و سبک و استایل فرد مصرف کننده پیپ ( در مورد پیپ های سفارشی ) ، نوع فینیشی که برای پیپ در نظر گرفته شده است ( گاهی به سفارش مشتری ) ، اندازه و سایز پیپ و …. بستگی دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.