Home Blending

در این مقاله می خوانید :

Home Blending

درباره Blending و یا بدست آوردن‌ یک ترکیب توتون مصرفی ، صحبتهای زیادی انجام میگیرد ! در این رابطه باید به نکاتی توجه داشته باشیم :

اول اینکه ، امکان دسترسی به برگ‌های خام توتون برای تهیه ترکیب مورد نظر وجود داشته باشد .

دوم اینکه ، علم و دانش عمل آوری این برگ‌ های خام جهت استفاده در ترکیب مورد نظر را داشته باشیم حالا چه این برگ ها بصورت تکی مورد استفاده قرار گیرند و چه بصورت گروهی در قالب یک ترکیب برگ توتون طی فرآیند های خاص مربوطه همانند : لاتاکیا ، پریک ، کوندیش و … .

سوم اینکه ، دستگاه ها و سخت افزار های مورد نیاز برای این کار را در دسترس داشته باشیم .

چهارم اینکه ، صبر و شکیبایی شالوده این کار است .

پس بر خلاف باور بسیاری از دوستان ، بازکردن قوطی های توتون آماده و خریداری شده از فروشگاه ها و ترکیب آنها باهم ! Blending نمی باشد .
بلکه تهیه یک ترکیب از پایه یا بعبارتی از صفر تا صد ، یعنی از برگ های خام توتون ، اعمال فرآیند عمل آوری که خود شامل مراحل مختلفی است ، فرآیند Casing ، در برخی موارد فرآیند Aging یا همان کهنه سازی و …. ، همه باهم و در کنار هم عمل Blending را تشکیل می دهند .
این کار در کمپانی های تهیه و تولید توتون زیر نظر اساتید این فن و با استفاده از دستور العمل های خاص و انحصاری که بر پایه تجربه و تکرار و دانش و تخصص در طی سالیان بدست آمده است ، انجام میگیرد .
با تمام این توضیحات برای دوستان و علاقه مندان این وادی ، نمونه بسیار اولیه و به اصطلاح Home Blending که از تجربیات شخصی بدست امده را جهت آشنایی مختصر با این گوشه از دنیای توتون ، ارائه میکنیم :
لازم‌ به ذکر است که این ‌Blend بر اساس سلیقه شخصی تهیه شده و بسیار شبیه به ترکیبات English/Balkan با گیرایی مناسب و بالا ، می باشد .
برای این منظور باید دسترسی به مواد اولیه لازم را داشته باشید .

مواد لازم به شرح زیر است :

Dark Fired Kentucky : 100 Gr

Dark Air Cured Kentucky : 85 Gr

Perique : 65 Gr

Latakai : 110 Gr ترجیحا لاتاکیای سوری

Izmir ( Oriental ) : 50 Gr

مرحله اول : فرآیند رطوبت رسانی به مواد اولیه است در صورت نیاز ، چرا که در اکثر مواقع رطوبت مواد در طی مسیر از بین میرود .

مرحله دوم : فرآیند Casing با اسپری مایع مخصوص که بر اساس سلیقه شخصی تهیه شده ، می باشد .

مرحله سوم : فرآیند فشرده سازی و پرس برای تهیه پلاگ می باشد .

مرحله چهارم : صبر و شکیبایی به مدت چند روز و یا چند هفته به منظور ترکیب و ممزوج شدن مواد باهم و رسیدن به ترکیب نهایی مورد نظر است .

پس از طی این‌ مرحله می توانید پلاگ را از پرس خارج‌ کرده و در صورت داشتن رطوبت بالا هوادهی لازم انجام میگیرد و برای مصرف آماده سازی می شود .

در انتها به این نکته اشاره می شود که تمام مراحل گفته شده بر اساس تجربیات شخصی صورت گرفته است .

Home Blending

Home Blending

Home Blending

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.