براق بودن و بافت و ساختار لایه بیرونی سیگار

در این مقاله می خوانید :

براق بودن و بافت و ساختار لایه بیرونی سیگار :

می توان گفت اولین چیزی که در مورد یک سیگار شما را به خود جلب می کند لایه بیرونی آن است که می توان آن را به ویترین یک سیگار تشبیه کرد .
بسیاری بر این باورند که هر چی این لایه براق تر و جلای بیشتری داشته باشد یعنی کیفیت بالاتری نیز دارد ، اما باید گفت این گفته به طور کلی در تمام موارد صدق نمی‌کند .
عوامل موثر بر میزان براق بودن و جلای ظاهری لایه بیرونی سیگار میزان براق بودن لایه بیرونی از یک سو به عواملی مانند :
کیفیت خاک ، نوع و گونه توتون ، آب و هوا ، مواد شیمیایی استفاده شده در پرورش توتون ، زمان برداشت بستگی دارد و از سوی دیگر مراحل عمل آوری توتون و همچنین چگونگی نگهداری سیگار بعد از تولید آن نیز می توانند بر میزان جلای لایه بیرونی سیگار موثر باشند .

به عنوان مثال :
اگر فرآیند تخمیر در زمان کوتاه و در دمای پایین انجام گیرد ، میزان روغن باقی مانده در برگ توتون بالا می باشد که در نتیجه جلوه و جلای خاصی به لایه بیرونی استفاده شده در تهیه سیگار ، می بخشد و این عامل شاید باعث کمی تندی و تیزی در طعم سیگار گردد .
از سوی دیگر ، اگر مدت زمان تخمیر زیاد باشد و در دمای بالا صورت گیرد ، مقدار روغن بیشتری در طول زمان ، از بین می رود و توتون ظاهری مات و کدر به خود می‌گیرد ،این حالت اغلب در توتون هایی از نوع Maduro که نیاز به مدت زمان طولانی جهت عمل آوری دارند دیده می شود .
در حالت دیگر ، اگر سیگار برای مدتی طولانی بعد از تولید ، انبار و نگهداری شود ، حالت مخملی و روغنی لایه بیرونی آن با گذشت زمان کمتر و کمتر می گردد ، این تاثیر به دلیل اشتباه در مراحل ساخت سیگار نیست و شاید در برخی موارد به دلیل کم کاری در رعایت نکردن شرایط درست نگهداری سیگار ، صورت گرفته باشد .

اما در هر صورت نگهداری سیگار برای مدت طولانی و حتی در شرایط مناسب نیز باعث از دست رفتن جلا و براق بودن لایه بیرونی آن می گردد .
این مات بودن لایه بیرونی در سیگارهای کمیاب قدیمی بسیار متداول و رایج است .
لایه بیرونی به مرور زمان کدر شده ، روغن خود را از دست می‌دهد ، شاید ترک هایی بر روی آن ایجاد گردد و در هنگام اسموک نیز اگر رینگ گیج سیگار کم باشد باعث سوختن با حرارت و سرعت بالا می شود .
نوسانات شدید در میزان رطوبت محیط در مراحل نگهداری سیگار ، می‌تواند عاملی باشد در از بین رفتن براقیت و جلای ظاهری آن .
بطور کلی می‌توان گفت ارزیابی و برداشت صحیح در مورد کیفیت سیگار از روی میزان براق بودن و جلای لایه بیرونی آن به داشتن میزان اطلاعات کافی در مورد سیگار ، شرایط نگهداری آن و همچنین نوع توتون مصرفی در تهیه سیگار و ویژگیهای توتون مورد نظر ، دارد ، در غیر این صورت نمی توانید برداشت و ارزیابی درست و صحیحی داشته باشید .

بافت و ساختار لایه بیرونی :
شاید گاهی با سیگارهایی با کیفیت و قیمت بالایی برخورد کرده باشید که لایه بیرونی زمخت و ضخیمی داشته اند ، به خصوص سیگارهایی با لایه بیرونی Maduro البته اگر توتون های کوبایی از نوع Maduro را با دیگر انواع غیر کوبایی آن مقایسه کنید ، اختلافاتی خواهید دید .
لایه بیرونی یک سیگار را می‌توان به منزله صورت آن در نظر گرفت اما یک لایه بیرونی با ظاهری زمخت همواره نشان دهنده کیفیت پایین آن نخواهد بود تا وقتی که رگه های موجود بر روی آن زیاد ضخیم نباشد و باعث سوختن بد سیگار نشوند .
توجه داشته باشید که رنگ پریدگی در لایه بیرونی نشان‌دهنده ویژگی‌های دیگری در سیگار است .

براق بودن و بافت و ساختار لایه بیرونی سیگار

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.