گسترش توتون از کجا ؟

در این مقاله می خوانید :

گسترش توتون از کجا ؟

والتر راله شخصیت معروف دیگری است كه دوران زندگیش با اوایل استعمال توتون در اروپا همزمان است.


به نظر می رسد كه او در مصرف توتون زیاده روی می كرد و چون فرد مشهوری بود , سبب شد كه استعمال توتون در انگلیس رایج و مردم پسند شود .
كریستف كلمب و همراهانش در سال ۱۴۹۲ میلادی با كشتی های نینیا , پینتا و سانتاماریا از اسپانیا عازم غرب و دریاهای ناشناخته شدند . هر چند هدف اصلی كریستف كلمب یافتن راه تجاری جدید و كوتاهی به كشور هند بود , ولی همچنین , امیدوار بود بتواند ثابت كند كه زمین گرد است . اما یك مشكل بزرگ در میان بود . او هیچگاه حدس نمی زد كه بین آسیا و اروپا خشكی بزرگی وجود داشته باشد .
البته ما امروزه این خشكی بزرگ را می شناسیم و می دانیم كه از قاره های آمریكای شمالی و جنوبی تشكیل شده است . اما كریستف كلمب به جزیره ای در میان آمریكای شمالی و جنوبی رسید پنداشت كه آن جزیره كشور هند است و به همین علت اهالی آنجا را (indian ) نامید .
بومیان با تازه واردان رفتاری دوستانه داشتند . كریستف كلمب به هنگام اقامت خود متوجه شد كه اهالی آنجا كاری را انجام می دهند كه تا آن زمان هیچ یك از مردم اروپا از آن اطلاع نداشتند .
بومیان دود حاصل از سوختن برگهای یك گیاه عجیب را به داخل ریه های خود می كشیدند . این مردم تصور می كردند برگهایی كه دود می كنند برای مداوای بعضی بیماریها سودمند است . آنان , این برگها را در آیین های قبیله ای هم دود می كردند . كریستف كلمب ضمن تماشانی بومیان تصور كرد كه چیزی جادویی كشف كرده است و هنگام مراجعت به اسپانیا مقداری از برگها و دانه های آن گیاه عجیب را با خود برد .
این داستان , به طور مختصر , چگونگی ورود توتون به اروپاست . مردم اروپا این گیاه را( توباكو tobacco ) نامیدند . زیرا بومیان آمریكا برای دود كردن آن گیاه از نوعی چپق به نام “تاباكو “ استفاده می كردند . این چپق به صورت یك لوله تو خالی Y مانند بود كه دوشاخه آن در بینی قرار می گرفت , و در انتهای دیگر , برگهای توتون را قرار داده و می سوزاندند و بدین ترتیب دود توتون را به بینی می كشیدند . و چنین بود كه برگهای توتون بعدها به نام “ توباكو “ شناخته شد . اما پس از ورود توتون به اروپا برخی از شخصیت های مشهور سبب رواج استعمال توتون شدند . نام یك مرد مشهور فرانسوی كلمه ای است كه امروزه با توتون ارتباط دارد . در اواسط قرن ۱۶ م. ژان نیكوت , سفیر فرانسه در پرتغال , به گیاهی كه كریستف كلمب از “ سرزمین نو “ به همراه آورده بود علاقمند شد .
گفته شده است كه ژان نیكوت حتی مقداری دانه توتون برای ملكه فرانسه فرستاد .
احتمالا اكنون متوجه شده اید كه “ نیكوت “ نام فامیل این سفیر , ریشه لغت “ نیكوتین “ از مهمترین سموم موجود در سیگار است .
والتر راله شخصیت معروف دیگری است كه دوران زندگیش با اوایل استعمال توتون در اروپا همزمان است . به نظر می رسد كه او در مصرف توتون زیاده روی می كرد و چون فرد مشهوری بود , سبب شد كه استعمال توتون در انگلیس رایج و مردم پسند شود .
شاید می دانید كه والتر راله یكی از كاشفان بزرگ انگلیسی و مردی خودنما بوده است . یك بار شنل خود را بر روی زمینی گل آلود انداخت تا كفشهای ملكه تمیز بماند .
درباره والتر راله یك داستان جالب دیگر نیز حكایت شده كه مربوط به استفاده او از توتون است . یك روز هنگامی كه والتر راله مشغول استعمال توتون بود و دود أن را به درون حلق وبینی خود می كشید یكی از خدمتكارانش دید كه از دهان و بینی او دود بیرون می آید . نگران اربابش شد كه مبادا از درون آتش گرفته باشد و فوری یك سطل آب روی سر والتر راله ریخت!

گسترش توتون از کجا ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.