راهنمای خرید پیپ

در این مقاله می خوانید :

پیپ به زبان خیلی ساده

پیپ ابزاری است که بطور خاص برای استعمال و تدخین توتون و تنباکو طراحی و ساخته شده است .

شاید بهترین و ساده ترین توصیه ای که درباره انتخاب و خرید اولین پیپ بتوان داشت این جمله است که: از هر پیپی که خوشتان آمد ،  همان را بخرید !!
اما قبل از گوش دادن و رعایت این توصیه در نظر گرفتن برخی نکات و ویژگی ها لازم و مفید فایده است .

دنیای پیپ خیلی گسترده است حال به برخی نکات و اصطلاحات که در هنگام خرید پیپ باید در نظر گرفته شوند اشاره ای میکنیم  :

جهت مشاهده توضیحات بیشتر روی لینک های زیر کلیک کنید:


ساختمان پیپ :

کاسه پیپ : چمبر یا اتشگاه که همان قسمت داخلی کاسه میباشد که توتون را در آن میریزیم
شنک پیپ : که قسمت واصل بین کاسه و قسمت دیگر ساختمان پیپ که همان استم است ،میباشد
استم پیپ : که قطعه ای است باریک و بلند و در انتها قسمت دهانی .
پیپ ها در کلاس های مختلف ساخته میشوند از پیپ های ماشین ساز گرفته که گاها از مواد نامرغوب تولید میشوند تا پیپ های دست ساز که توسط هنرمندان و اساتید ساخت پیپ با مواد با کیفیت ساخته میشوند که پیپ های ارزنده و کلکسیونی در زمره همین گروه قرار میگیرند .
به یاد داشته باشیم که استفاده از پیپ برای استعمال توتون یکی از قدیمی ترین روشهای شناخته شده در تاریخ مصرف دخانیات است .

ساختمان پیپ 


از کجا پیپ اصل بخریم؟

این خیلی مهم هست از جایی پیپ بخرید که پشتیانی داشته باشد.
در مورد خرید پیپ این که از کجا می خرید خیلی مهم است انجمن پیپ ایران با مدیریت ماسترو رحیمی اولین طراح و سازنده پیپ ایران پیپ های ایرانی با برایر اصیل ایتالیایی به شما تقدیم می کند ضمن اینکه پاسارگاد تاباک نماینده انحصاری پیپ های ایتالیایی می باشد. پس فقط کالای اصلی و با کیفیت تقدیم می شود .
دنیای پیپ خیلی گسترده است و برای خرید پیپ از پاسارگادتاباک لینک زیر را مراجعه کنید.
   فروش پیپ ایرانی


هرگز پیپ کیکم نخرید !

به تازگی با توجه به بالا رفتن قیمت ارز و نوسانات بازار و‌ نابسامانی های ورود کالا سازندگان پیپ ایرانی که البته هنوز در سطح اینستاگرام مطرح هستن ! با متریال های نا متعارف چوب گردو ,چوب جوش ,چوب عناب و کیکم و جوش کیکم و انواع و اقسام هشتگ های مختلف سعی دارند دست سازه های غیر استاندارد خود را با قیمت های پایین تر از قیمت پیپ های اصلی و با کیفیت بفروشند و گویا موفق هم بودند.
مقاله پیپ های تقلبی کیکم را مطالعه کنید


راهنمای انتخاب پیپ :

انتخاب پیپ نه به وزن هست نه به کربن بودن داخل آتشگاه یا نبودن
برای توتون های معطر حتما پیپ فیلتر دار انتخاب شود
پیپ بدون فیلتر راه حرفه ای هاست و برای توتون های ساده می باشد
شاید شما هم خواستی اصولی و حرفه ای بشید

اول از همه در هنگام خرید پیپ، تهیه لوازم جانبی اولیه همچون فندک و کبریت مخصوص، ابزار و یا بیلچه ، نخ تمیز کننده و …. فراموش نشود .


جنس پیپ :

بعنوان اولین پیپ سعی کنید پیپی از جنس برایر که رایج ترین و بهترین گزینه برای ساخت می باشد ،  انتخاب کنید ،  ماده ای که از هر لحاظ برای ساخت پیپ مناسب است  :  مقاوم در برابر حرارت ،  کیفیت اسموک عالی ،  قدرت جذب مناسب و ظاهری زیبا و فریبنده .
اگر چه پیپ از مواد دیگری مانند سفال ،  میرشام ، فلز و حتی پرسلین و….  نیز ساخته می شود ولی در میان تمام این موارد ،  برایر گزینه برتر است .
بعنوان ارزانترین پیپ نیز می توان از کورن کاب نام برد که از ذرت طی مراحل خاصی تولید می شود اما به دلیل داشتن کاسه کوچک و طعم و مزه خاص این پیپ به عنوان گزینه ای برای اولین پیپ توصیه نمی شود .
استم اکثر پیپ های برایری معمولا از جنس ولکانیت و یا لوسیت ساخته می شوند البته مواد دیگری نیز استفاده می شود .
ولکانیت جنس نرم تری دارد و در دهان و در میان دندان ها حس راحتی بیشتری ایجاد می کند و معمولا بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد .
لوسیت دوام و مقاومت بیشتری در برابر اکسیداسیون از خود نشان می دهد .


فرم و اندازه پیپ :

فرم پیپ بستگی زیادی به سلیقه مصرف کننده دارد ،  خیلی از اسموکر ها پیپ های خمیده را ترجیح می دهند که فشار کمتری بر روی دندان و آرواره ها ایجاد می کنند و نگه داشتن آنها در دهان آسان تر است و گروهی دیگر پیپ های فرم مستقیم و صاف را میپسندند که دود حاصل از سوختن توتون به چشم ها وارد نمیشود و تمیز کردن استم و شنک از وجود رطوبت و شیره بوسیله نخ تمیز کننده در این فرم پیپ ها راحت است .
در مورد سایز پیپ نیز توصیه می شود از پیپ هایی با کاسه بسیار کوچک استفاده نکنید به دلیل گرم و داغ شدن بیشتر و همچنین از پیپ هایی با کاسه بزرگ هم استفاده نکنید به دلیل اینکه حجم توتون در این نوع پیپ ها زیاد است و روشن نگه داشتن و استفاده از تمام توتون تا انتها برای تازه کارها دشوار است.


قیمت پیپ :

پیپ در کشور ما معمولا از حدود 750 هزار تومان شروع شده و تا چند میلیون ادامه پیدا می کند .
پیشنهاد میکنم برای اولین پیپ از گران قیمت ها شروع نکنید تا اگر بنا به دلایلی از ادامه پیپ کشیدن منصرف شدین فشار مالی زیادی به شما وارد نشود .
همچنین از خرید پیپ های فیک و چینی موجود در بازار نیز خودداری کنید که جزء ضرر به سلامتی و همینطور جیب شما چیزی بهمراه نخواهد داشت .
توصیه میکنم به فروشگاه مراجعه کنید و از گفتن این موضوع که شما در پیپ کشیدن تازه کار هستین ابایی نداشته باشین ،  در هر صورت فروشنده دیر یا زود متوجه این موضوع خواهد شد  ولی با بیان تازه کار بودن فروشنده می تواند طیف وسیعی از انتخاب ها را پیش روی شما قرار دهد و چه بسا توصیه های ارزشمندی برای شروع کار داشته باشد .


اصطلاحاتی درباره پیپ های ارزان قیمت :

–  پیپ های سبدی:  Basket Pipes

معمولا به پیپ های ارزان قیمتی گفته می شود که در کشورهای دیگر معمولا درون سبد و در کنار صندوق فروشگاه قرار می گیرند . قیمت و کیفیت پایین اما مناسبی دارند گاهی برند و نام مشخصی دارند و گاهی نیز نوشته و مشخصاتی بر روی آنها درج نمی شود .

–  دومی ها:  Seconds

این نوع پیپ ها از بلاک های برایری ساخته می شوند که دارای ترک و درز هایی بر روی سطح خارجی بلاک هستند معمولا سازندگان مطرح و بنام از این بلاک ها در ساخت پیپ استفاده نمی کنند و اینگونه برایر ها را به سازندگان گمنام ارائه میکنند .
معمولا بر روی اینگونه پیپ ها نوشته هایی نظیر Imported Briar و یا شبیه آن دیده می شود ،  گاهی نیز برندهای معتبر از همین بلاک ها استفاده می کنند اما بر روی آن کلمه Seconds درج می شود مثلا کمپانی پترسون بر روی یک سری از ساخته های خود از این دسته پیپ ها جمله Peterson’s Irish Soconds را حک کرده است .
شما می توانید از این میان گاهی پیپ های مناسب و ارزنده با قیمت پایین پیدا کنید اگر چه نقص ظاهری دارند اما کیفیت اسموک مناسب و قابل قبولی دارند.

–  پیپ های مستعمل و دست دوم  :  Estate Pipes
در دنیای پیپ و توتون کلمه Estate به معنی دست دوم و مستعمل به کار می رود .  گاهی با خرید پیپ دست دوم پیپ با ارزش و ارزنده ای نصیبتان می شود بیشتر از ارزش پولی که برای خرید آن هزینه کرده اید و گاهی نیز برعکس .
اگر چه اینگونه پیپ ها قبل از فروش تمیز می شوند ولی خب خیلی از افراد از مصرف پیپی که قبلا توسط فرد دیگری استفاده شده است ترس و وحشت و ابا دارند .
در هر صورت به این نکته توجه داشته باشین که عادات صاحب قبلی پیپ حداقل تاثیر بر روی طعم توتون و کیفیت اسموک شما خواهد داشت .


فیلتر پیپ :

یکی از اساسی ترین موارد در هنگام پیپ کشیدن داخل ندادن دود حاصل از سوختن توتون  به ریه هاست بهمین دلیل به عقیده خیلی ها وجود فیلتر امری غیر ضروری است ،  به عقیده این گروه یکی از معایب وجود سیستم فیلترینگ در صورت رعایت نکردن نظافت مرتب و منظم تاثیر بر روی طعم و مزه و کیفیت اسموک به دلیل وجود آلودگی در سیستم فیلترینگ است .
اگر چه در بسیاری از نقاط دنیا بخصوص اروپای مرکزی استفاده از پیپ های فیلتر دار 9 میلی متری رایج و مرسوم است .
در هر صورت استفاده کردن و یا نکردن از فیلتر امری سلیقه ای است .


راهمنای خرید توتون پیپ :

توتون تقلبی نخرید
کاپتان بلک نکشید توتون های بهتری هم هست !

  مقاله بهترین توتون پیپ را مطالعه کنید

نکات نگهداری پیپ

پیپ رو آب نزنید , نشورید و نجوشونید !

نکات کشیدن پیپ

اسموک داغ مرگ پیپ شماست
اسموک داغ دشمن دهان شماست


اولین طراح و سازنده پیپ ایرانی :

 تیم طراح و سازنده پاسارگادتاباک  با مدیریت ماسترو رحیمی مبتکر و کار آفرین برتر سال ۱۳۹۷و اساتید بزرگی چون استاد کامران اعتقاد به ساخت پیپ با برایر اصیل ایتالیایی دارد هرچند که گران تمام شود.

ماسترو رحيمي تا نوروز ١٣٩٨ بعد از گذشت ٤ سال از شروع به طراحی و ساخت اولین پیپ در ایران ٦٠٠ مدل پیپ تماما دست ساز با برایر و متریال ایتالیایی را با هنر ایرانی و همكاری تيم مديريت انجمن پيپ به نمايش گذاشته است.

  مطالعه رزومه ماسترو رحیمی

رطوبت-ساز-توتون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.